OpenAI, yazılı komutlardan anında videolar oluşturabilen en yeni yapay zeka aracı Sora'yı tanıtıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

ChatGPT'nin yaratıcısı, henüz kullanıma hazır olmasa da üretken yapay zeka aracının yazılı komutlardan yüksek kaliteli videolar üretebileceğini söylüyor.

REKLAM

Perşembe günü ChatGPT'nin yaratıcısı, yazılı komutlara yanıt olarak anında kısa videolar oluşturan bir araçla üretken yapay zekaya yönelik bir sonraki adımını açıkladı.

Open AI CEO'su Sam Altman'ın sosyal medya kullanıcılarından metin ipuçları için fikir göndermelerini istemesinin ardından metinden videoya üretim gündeme geldi.

Amerikalı bir serbest fotoğrafçı, eski adıyla Twitter olan X'te “sinema aydınlatmalı bir Toskana kır mutfağında sosyal medya fenomeni bir büyükanne tarafından ev yapımı gnocchi pişirmeye yönelik eğitici bir klip” fikrini önerdi.

Altmannbu öneriye kısa süre sonra gerçekçi bir videoyla yanıt verdi.

San Francisco merkezli OpenAI'nin Sora adlı ürünü, metinden video üretmenin ilk örneği değil. Google, Meta ve start-up Runway ML de benzer teknolojilere sahip diğer şirketler arasında yer alıyor.

Ancak OpenAI tarafından gösterilen videoların yüksek kalitesi gözlemcileri hayrete düşürürken, aynı zamanda etik ve sosyal sonuçlara ilişkin korkuları da artırdı.

OpenAI, yayınlanmadan önce sanatçılara danışıyor

Sora henüz halka açık değil ve OpenAI, nasıl inşa edildiğine dair sınırlı bilgi paylaştı ve Sora'yı eğitmek için hangi görüntü ve video kaynaklarının kullanıldığına dair bilgi vermedi.

Open AI, ChatGPT'yi eğitmek için telif hakkıyla korunan çalışmaları kullandığı için yazarlar ve New York Times tarafından dava edildi. Şirket, metin haber arşivini lisanslamak için Associated Press'e açıklanmayan bir ücret ödüyor.

OpenAI bir blog yazısında yeni aracı kamuya duyurmadan önce sanatçılar, politikacılar ve diğer kişilerle işbirliği yaptığını söyledi.

Şirket, yanlış bilgilendirme, nefret dolu içerik ve önyargı gibi alanlarda uzmanlaşmış bir ekiple çalıştığını ve modeli teste tabi tutacağını söyledi. Bu takıma “kırmızı takım” adı veriliyor.

Makalede ayrıca bir videonun Sora tarafından oluşturulup oluşturulmadığını ayırt etmek için yanıltıcı içeriği tespit etmeye yardımcı olacak araçlar geliştirildiği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir