Ukrayna, Rus insansız hava araçlarının hedefi olan ABD tarafından sağlanan Abrams tanklarını ön cepheden çekiyor

Kiev'den aylarca süren yoğun baskının ardından Washington, Ocak 2023'te her biri 10 milyon dolar değerinde olan 31 Abrams tankını Ukrayna'ya göndermeye karar verdi.

REKLAM

Ukrayna, ABD tarafından sağlanan M1A1 Abrams tanklarını ön cephelerden çekme kararı aldı.

Askeri uzmanlara göre Rus insansız hava araçları, bu tankların tespit edilmeden veya saldırıya uğramadan ön saflarda görev yapmasını oldukça zorlaştırıyor.

Kiev'den aylarca süren yoğun baskının ardından Washington, Ocak 2023'te her biri 10 milyon dolar değerinde olan 31 Abrams tankını Ukrayna'ya göndermeye karar verdi.

Ancak savaş alanı o zamandan bu yana çarpıcı biçimde değişti; özellikle de Rus gözetleme ve ön cephe savaş dronlarının her yerde kullanılmasıyla birlikte.

Bu silahlar, Rus insansız hava araçları tarafından hızla tespit edilip avlandıkları için Ukrayna'nın tankları korumasını zorlaştırdı.

Bu arada ABD'nin sağladığı 31 Abrams tankından beşi Rusya'nın Avdivka'ya yönelik saldırılarında kaybedildi.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna'daki savaş alanında insansız hava araçlarının çoğalmasının “(tankların) endişelenmeden ve tespit edilme korkusu olmadan geçebileceği açık alan olmadığı” anlamına geldiğini söyledi.

Yetkili, Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısı öncesinde ABD'nin Ukrayna'ya askeri desteği hakkında bilgi vermek üzere kimliğinin gizli kalması koşuluyla konuştu.

İsminin açıklanmaması kaydıyla bu adımı doğrulayan ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Amiral Christopher Grady ve üçüncü bir savunma yetkilisi, tankların şimdilik ön cephelerden çekildiğini ve ABD'nin durumu yeniden tanımlamak için Ukraynalılarla birlikte çalışacağını söyledi.

AP'ye verdiği röportajda Grady, “Savaşın nasıl geliştiğini düşündüğünüzde, insansız hava sistemlerinin her yerde olduğu bir ortamda zırhlı araçlar risk altında olabilir” dedi.

Amiral Grady, tankların (ön tarafta) hala önemli olduğunu ekledi.

Ancak Grady, “Bunu artık yapmanın bir yolu var” dedi ve şöyle devam etti: “Ukraynalı ortaklarımız ve sahadaki diğer ortaklarımızla birlikte çalışarak, her şeyin değiştiği bu tür değişen ortamda bunu nasıl kullanabilecekleri konusunda düşünmelerine yardımcı olacağız. şimdi hemen görülebiliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir