Türkiye seyahat endeksinde 8 sıra yükseldi


Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2023 Dünya Ekonomik Forumu Seyahat ve Turizm Kalkınma Endeksi'nde Türkiye'nin 8 sıra yükselerek 29'uncu sırada yer aldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Turizmde rekorlar kıran Türkiye'nin dünyada seyahat ve turizm hareketliliğindeki büyümesi, Dünya Ekonomik Forumu'nun Seyahat ve Turizm Kalkınma Endeksi 2023 sonuçlarıyla kayıtlara geçti. Endekse göre iki yılda bir yayınlanan sonuçlar şöyle: Dünyanın en ünlü iş adamlarını ve politikacılarını bir araya getiren forum tarafından yıllardır.” Türkiye sıralamada 8 sıra yükselerek 119 ülke arasında 29. sıraya yerleşti. Türkiye'nin endeks puanı 4,39 ile dünya ortalamasının yüzde 10,6, 4,26 olan Avrupa ortalamasının ise yüzde 3 üzerinde gerçekleşti. Ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına ve rekabet gücüne katkı sağlayan endeksteki bu artış, Türkiye'nin uluslararası rekabette büyümesinin ve sürdürülebilir turizm politikalarının olumlu sonuçlarını da ortaya koydu.”

“TÜRKİYE, TURİZME ÖNCELİK VEREN İKİNCİ ÜLKEDİR”

Endekse göre; Türkiye'nin seyahat ve turizm öncelik göstergesinde yüzde 14 ilerleme kaydederek 18 sıra yükselerek dünya 2'nci ülkesi haline geldiği ifade edilen açıklamada, şöyle devam edildi: “Türkiye, hava taşımacılığı altyapısında da önemli gelişme gösterirken, sıralamada 10 sıra yükseldi. Bu endeks göstergesiyle dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer aldık.” Raporun kültürel miras göstergesinde 13. sıradaki yerini korumayı başaran Türkiye, eğlence dışı alanlarda ise 7 sıra yükselerek 16. sıraya yükseldi. Doğal kaynaklar kriterinde 24 sıralık artış yaşanırken, Türkiye endeksin bu kategorisinde 32. sırada yer aldı. “Endekste Türkiye'nin gelişmeye açıklığının göstergeleri olarak fiyat rekabetçiliği, turizm hizmetleri ve altyapısı, güvenlik, insan kaynakları ve işgücü piyasası, talep sürdürülebilirliği ve iş ortamı öne çıktı.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir