Teknoloji şirketlerindeki işten çıkarma dalgaları sektör için ne anlama geliyor?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Teknoloji şirketinin binlerce çalışanla yolları ayrılması sektör için ne anlama gelir? Uzmanlar euronews'e konuştu.

REKLAM

Google'dan eBay'e kadar teknoloji şirketleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni işten çıkarma dalgalarının yaşanacağını duyurdu.

Sektörde geçen yıl 260 bin kişi işinden çıkarıldı. Ocak 2024, 2023 yılında işten çıkarılan kişi sayısına göre oldukça düşük görünse de sektörün bu yöntemlere bel bağlamasının nedenleri sorgulanmaya başlandı.

Hangi şirketler işçi çıkarıyor?

Bu ay Google'da çok sayıda işten çıkarma olduğuna dair raporlar var ve bir sözcü geçen hafta Euronews Next'e teknoloji devinin “şirketin önceliklerine ve önemli gelecek fırsatlarına sorumlu bir şekilde yaklaştığını” söyledi.

Google, geçen yıl Ocak ayında 12.000 kişiyi işten çıkaracağını ve sürecin 2023 sonuna kadar devam edeceğini açıklamıştı. o ilan etti.

ABD'li teknoloji sitesi The Verge, Google CEO'su Sundar Pichai'nin geçen hafta bir notta daha fazla kesinti beklenmesi konusunda uyardığını bildirdi.

Bu açıklama doğrultusunda bir Google sözcüsü şunları söyledi: “Bu yıl bazı ekipler, belirli rollerin ortadan kaldırılmasını da içeren bu tür organizasyonel değişiklikleri dünya çapında yapmaya devam ediyor.” dedi ancak işten çıkarılacak kişi sayısıyla ilgili ayrıntı paylaşmadı.

eBay, Discord, TikTok, Twitch

Çevrimiçi alışveriş sitesi eBay, bu hafta 1000 kişinin, yani tam zamanlı çalışanlarının yaklaşık %9'unun işten çıkarılacağını duyurdu.

CEO Jamie Iannone, “Önümüzdeki aylarda alternatif iş gücümüzdeki sözleşme sayısını da azaltmayı planlıyoruz” diye yazdı.

Bu arada anlık mesajlaşma platformu Discord, şirket çalışanlarının %17'sinin (yaklaşık 170 kişi) işten çıkarıldığı haberini doğruladı.

TikTok ayrıca Euronews Next'e birkaç düzine çalışanı işten çıkardığını ancak Amerika Birleşik Devletleri, Asya ve Avrupa'da 150 yeni pozisyon açtığını doğruladı. Amazon'un sahibi olduğu video oyunu canlı yayın hizmeti Twitch ise daha önce 500 kişiyi işten çıkardığını duyurdu. bu ay.

Amazon'un sahip olduğu diğer hizmetler de işten çıkarmalar duyurdu.

Teknoloji sektörü neden daha fazla işçiyi işten çıkarıyor?

ABD'deki Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu'nda yönetim profesörü olan Peter Cappelli, Euronews'e büyük teknoloji şirketlerindeki son dönemdeki işten çıkarmaların ekonomiyle bağlantılı olmadığını söyledi.

Bir e-postada, “Bunun iş talebiyle pek ilgisi olduğunu düşünmüyorum, daha ziyade yatırımcıların bu şirketlerde çok fazla insan olduğuna dair şikayetleri var” dedi.

“Gerçekten fazla personel olsaydı, işe alımların dondurulması personel sayısını azaltabilirdi, bu yüzden hızlı maliyet tasarrufu görmek isteyen yatırım camiasını memnun etmek için işçi çıkarıyorlar” diye ekledi.

London School of Economics'te profesör ve ekonomist olan John Van Reenen, sektörün “geçen yıl özellikle pandemi sırasında/sonrasında aşırı işe alım nedeniyle zor bir yıl geçirdiğini” söyledi.

“Uzaktan çalışma, online alışveriş vb. nedenlerden dolayı teknoloji sektörüne yönelik talepte büyük bir patlama yaşandı. Bunlardan bazıları, pandeminin ardından şirketlerin beklediğinden daha büyük ölçüde tersine döndü.” Ekledi.

Teknoloji şirketlerinin işten çıkarma duyurularını takip eden bir start-up olan Layoffs.fyi'ye göre, sektörde 260.000'den fazla işçi geçen yıl işten çıkarıldı.

Geçen yıla kıyasla 2024 yılı sektör açısından nasıl görünebilir?

Bu yıl işten çıkarmaların büyük teknoloji şirketleri için o kadar da kötü olmasını beklemediğini söyleyen Van Reenen şunları söyledi: “Büyük teknoloji şirketlerinin değerlemeleri çok yüksek, bu da piyasaların ileriye dönük olarak güçlü büyüme beklentileri gördüğünü gösteriyor. sektör hala güçlü bir pazar olduğunu gösteriyor.” “Ve bu, uzun vadeli görünümün iyi olmaya devam ettiğini gösteriyor.” Ekledi.

REKLAM

Layoffs.fyi'ye göre bu ay teknoloji sektöründe 13.000'den fazla işten çıkarma yaşandı ancak bu rakam geçen yılın Ocak ayında açıklanan yaklaşık 90.000 işten çıkarmanın çok altında.

Wharton Okulu'ndan Cappelli, teknoloji endüstrisinin kendi çalışanlarını geliştirmekten kaçınma eğiliminde olduğunu ve dışarıdan personel almayı tercih ettiğini söyledi.

Cappelli, yakında işe almak zorunda kalacağınızı bildiğiniz halde insanlara ayrılmaları için para ödemenin “ekonomik veya ticari olarak pek mantıklı olmadığını” ancak “sektör analistlerinin bu konuda baktığı acil ölçümleri yönlendirmenin” mantıklı olduğunu ekledi. an”.

Ancak Google çalışanlarını temsil eden Alphabet İşçi Sendikası iletişim müdürü Stephen McMurtry'ye göre işten çıkarmalar “işyerinde kaos” yarattı.

“Şirket tarihinde ilk kez işten çıkarmaların Google'da bir norm haline geldiğini görüyoruz. Geçen yıl yaklaşık 15.000 iş arkadaşımızı işten çıkarmalar nedeniyle kaybettik ve bunu durdurmanın tek yolu buna karşı örgütlenmemizdir.” Dedi.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir