Satışları düşen Tesla, personelini %10 oranında azaltıyor.

Küresel satışları bir süredir düşüşte olan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, personelinin yüzde 10'undan fazlasını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

REKLAM

Reuters haber ajansı, şirket içi bir nota ulaşan Tesla CEO'su Elon Musk'un notta şunları söylediğini bildirdi: “Şirketi bir sonraki büyüme aşamasına hazırlarken, maliyetleri azaltmak için şirketin her yönünü incelemek son derece önemlidir.” . ve verimliliği artırın. Çalışanlara gönderdiği bir mesajda, “Bir inceleme yaptık ve çalışan sayımızı dünya çapında %10'dan fazla azaltmak gibi zor bir karar aldık” dedi.

Tesla konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı. İsminin gizli kalmasını isteyen bir kaynak, Kaliforniya ve Teksas'taki bazı çalışanların işten çıkarılma konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Gelişmenin ardından, piyasa değerine göre dünyanın en büyük otomobil üreticisinin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1,3 düştü.

Son yıllık raporuna göre Aralık 2023 itibarıyla dünya çapında 140 bin 473 çalışanı bulunan Tesla'nın hisseleri, bu yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 31 oranında değer kaybetti.

Roth Capital'ın kıdemli araştırma analisti Craig Irwin de işten çıkarma haberlerinin Tesla yönetiminin “zayıf talebin devam etmesini” beklediğini gösterdiğini söyledi.

Gartner'ın araştırma ve otomotivden sorumlu başkan yardımcısı Pedro Pacheco, işten çıkarmaların şirketin yeni modelleri piyasaya sürmeden önce maliyetleri düşürmeyi hedeflediğinin bir işareti olabileceğini söyledi.

Tesla bu ay, fiyat indirimlerinin talebi canlandırmada başarısız olması nedeniyle ilk çeyrekte küresel araç teslimatlarının yaklaşık dört yıldır ilk kez düştüğünü bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Tesla'nın uzun süredir vaat ettiği bütçeye uygun otomobil projesini rafa kaldırdığı iddia edilmişti.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Tesla, performans inceleme döngüsünün bir parçası olarak New York'taki iş gücünün %4'ünü işten çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir