Penguenler ve iklim değişikliği | Euronews

Batı Avustralya'daki Ringneck papağanları üzerinde yapılan bir araştırma, bazı kuşların kanatlarının hızla büyüdüğünü ortaya çıkardı.

REKLAM

Batı Avustralya'daki Ringneck papağanları üzerinde yapılan bir araştırma, bazı kuşların kanatlarının hızla büyüdüğünü ortaya çıkardı.

Kuşların kanat uzunluklarının 1970'li yıllara göre 5 milimetreye kadar arttığı belirlendi.

Notre Dame Üniversitesi'nden Profesör Dylan Korczynsky, bu bulgunun iklim değişikliğinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Korczynsky, Avustralya Ekoloji Derneği'nin Avustralya'nın Fremantle kentinde düzenlenen yıllık konferansında keşfi duyurdu:

https://www.ecolsoc.org.au/birds%E2%80%99-wings-growing-help-escape-heat

http://www.theaustralian.com.au/news/world/the-times/scientists-hail-climate-change-and-evolution-at-a-stretch/news-story/56c1452803ca035a4af834f5c23d88f7

“İklim sıcaklıkları arttıkça kanat uzunluğunun artması bu kuşların aşırı ısınmasını önlemesine yardımcı oluyor ve çevreleriyle daha uyumlu olmalarını sağlıyor.”

Araştırmada günümüz kuşları 1904 yılına ait örneklerle karşılaştırıldı. Kuşların kanatlarında en belirgin değişimin son 40 yılda meydana geldiği belirlendi.

Araştırmanın çoğu, yaklaşık 50.000 örneğin saklandığı Batı Avustralya Müzesi (WA) tesisinde gerçekleşti.

http://www.abc.net.au/news/2017-01-02/growing-parrot-wingspan-could-be-due-to-climate-change/8152602

Batı Avusturya Müzesi ornitoloji küratörü oğlu Ron Jonsthone çalışmayı şöyle açıkladı:

“Burada sahip olduğumuz örneklerin çoğunda çalışma derileri veya araştırma derileri dediğimiz bir yüz, bir tür kukla derisi var. Burada Kalgoorlie Ringneck Papağanı ile Perth Ringneck Papağanı'nı karşılaştırabilirsiniz.

Araştırmacılar bu papağanlardaki değişimin biyologların “Allen'ın kuralları” dediği şeye karşılık geldiğini söylüyor. Kural, sıcak iklimlerde istenmeyen ısınmanın önlenmesine yardımcı olmak için kanat gibi uzantıların büyüdüğünü söylüyor.

Profesör Korczynskyj, sıcaklıktaki küçük değişikliklerin gerçekten de büyük etkiler yaratabileceğine dikkat çekiyor:

“Çevresel etki planında, bizimki gibi çalışmalar açıkça gösteriyor ki, bu durumda, Ringneck papağanları üzerinde gerçekten büyük bir etkisi olabilir.”

Araştırmacılar ayrıca kuşların tüylerindeki parlak sarı renklerin iklim değişikliğine bir tepki olup olmadığını inceleyecek bir sonraki adımdan da bahsediyor.

The Times'daki ücretli makale: http://www.thetimes.co.uk/article/outback-parrots-grow-longer-wings-to-cool-off-lh3thbfp6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir