Maradona'nın mirasçıları 'kayıp' Ballon d'Or'un satışına karşı dava açtı

Arjantinli efsane futbolcu Diego Maradona'nın ailesi, 1986 Dünya Kupası sonrasında kendisine verilen “Altın Top” kupasının açık artırmada satılmasını önlemek için Fransa'da hukuki girişim başlattı. Mahkeme, satışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine 30 Mayıs'ta karar verecek. yer veya daha az.

REKLAM

Maradona'nın mirasçıları, Arjantinli futbol efsanesinin 1986 Meksika Dünya Kupası'nda kazandığı “Altın Top”un satışını engellemek için Fransa'da yasal işlem başlattı.

Turnuvanın en iyi oyuncusuna verilen ödül, Fransa'nın başkenti Paris'te bir antika satıcısı tarafından bulundu. Ondan önce onlarca yıldır kayıptı.

Ballon d'Or, 6 Haziran'da Paris yakınlarındaki Neuilly-sur-Seine'deki Aguttes müzayede evinde açık artırmaya çıkacak.

2020 yılında 60 yaşında kalp yetmezliğinden hayatını kaybeden Maradona'nın ailesinin avukatları, efsane oyuncunun parlak kariyerinden kalma, milyonlarca avro değerinde alıcı bulması beklenen bu hatıranın beş mirasçısına ait olduğunu savunuyor.

Maradona'nın çocuklarına göre, Kasım 1986'da Paris'teki Champs-Elysées'deki Lido Kabare müzikal tiyatrosunda babalarına verilen ödül, üç yıl sonra Napoli'deki bir banka soygunu sırasında çalındı.

Efsanevi oyuncunun ailesi, ödülün açık artırmaya çıkarılacağını ancak birkaç hafta önce öğrendiklerini ve ödülü geri almak için hemen yasal yollara başvurduklarını söyledi.

Mayıs 2022'de Maradona'nın 1986'da giydiği Arjantin milli takım forması da açık artırmada satıldı ve beklenen fiyatın iki katı olan 9,3 milyon dolarlık rekor meblağda alıcı buldu.

Graham Budd Auctions müzayede evinin düzenlediği aynı müzayedede, Diego Maradona'nın 1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde İngiltere'ye “Tanrının Eli” olarak tarihe geçen golü attığı top 2 dolara satıldı. Londra'da milyon sterlin.

Avukat Lola Chunet, Nanterre mahkemesindeki ifadesinde şunları söyledi: “Aile bu topu geri almayı hedefliyor ve Arjantin halkı da onu geri almak istiyor.”

Aguttes müzayede evinin avukatı Arthur Gaulier şunları söyledi: “İddia edilen hırsızlıktan 35 yıl sonra herhangi bir şikayette bulunmadan mülkü geri almaya çalışmak, adaletin tahammül edemeyeceği fırsatçı bir yaklaşımdır.” savunmasını yaptı.

Ayrıca müzayede evinin ve ödül satıcısının avukatları, Maradona ailesinin o sırada yapılan bir şikayete ilişkin kanıt sunmadığını söyledi.

Müzayede evi müdürü Maximilien Aguttes, ödülle ilgili ortalıkta dolaşan “efsanelerden” birinin, Maradona'nın ödülün sunulduğu akşam Lido'da ödülü unutması olduğunu söyledi.

Kupayı satın alan antika satıcısı, onu 2016 yılındaki bir müzayedede, çoğu değersiz olan yüzlerce kupayla “aynı hurda yığınından” satın aldığını söyledi.

Satıcının avukatı Marine Le Bihan, “Her kupayı vergi hariç 500 avroya, yani 1,20 avroya satın aldı, ancak bunlardan birinin Maradona'nın Ballon d'Or'u olabileceğinin farkında değildi” dedi. Bu yönde konuştu.

Savcılığın AFP'ye verdiği bilgiye göre, bu davayla ilgili de suç duyurusunda bulunuldu.

Fransız mahkemesi satışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine 30 Mayıs'ta karar verecek.

Maradona'nın “Ballon d'Or” ödülünün, Fransız futbol dergisinin her yıl geleneksel olarak en iyi erkek ve kadın futbolculara verdiği Ballon d'Or ödülüyle hiçbir alakası yok.

“Tanrının Eli” başarısı.

22 Haziran 1986'da Meksika'da düzenlenen Dünya Kupası'nda Arjantin, İngiltere'yi 2-1 mağlup etti ve Maradona'nın 51. ve 55. dakikalarda attığı iki golle turnuvadan elendi.

REKLAM

Takım kaptanı Maradona, ilk golünün “biraz kafa, biraz da Tanrı'nın eliyle” atıldığını itiraf etti.

İlk golde sadece dört dakika sonra, kaleci dahil beş İngiliz oyuncuyu geçerek attığı gol, FIFA tarafından “yüzyılın golü” ilan edildi.

Maç, iki ülke arasındaki Falkland Adaları Savaşı'ndan 4 yıl sonra yaşanması nedeniyle ayrı bir önem taşıyordu. Arjantin 1982'de İngiltere'ye karşı savaşı neden kaybetti?

Maç sırasında Maradona'nın elinin topa dokunduğunu görmediğini söyleyen Tunuslu ünlü hakem, yıllar sonra yaptığı açıklamada şüpheleri olduğunu da itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir