İSU Genel Müdürü Ali Sağlık'tan sanayicilere önemli çağrı – GÜNDEM

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Kocaeli'deki sanayi tesislerinin yıllık 43 milyon metreküp su ihtiyacının tamamını karşılayacak kapasiteye sahip olduğunu vurgulayarak, sanayicilere geri dönüştürülmüş su kullanımını artırma çağrısında bulundu.

GELECEK NESİLLERE TEMİZ SU SUNMAK İÇİN
Kocaeli, Türkiye'nin sanayi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerinden biridir. Bu nedenle su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi özellikle Kocaeli için hayati önem taşımaktadır. Bu zorlu mücadelede su yönetimi konusunda öncü adımlar atan Kocaeli Su ve Kanal İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, geri dönüştürülmüş su kullanımıyla su kaynaklarının korunması ve gelecek nesillere temiz su sağlanması için büyük çaba harcıyor. Geliştirdiği projeye.

SEKTÖRDE %35 SU TASARRUFU
Ülkemiz ve şehrimiz için katma değeri temsil eden yıllık 48 milyon metreküp kapasiteli “Geri Dönüşüm Tesisleri” ile sanayide kullanılan yıllık 43 milyon metreküp suyun 15 milyon metreküpü geri dönüştürülmüş sudan karşılanıyor. Dolayısıyla Kocaeli'de atık suyun geri dönüştürülmesiyle sanayide yüzde 35 oranında su tasarrufu sağlanıyor. Baraj, göl, gölet ve yer altı su kaynakları üzerindeki baskının önemli ölçüde azaltılması amacıyla hayata geçirilen proje sayesinde 2015 yılından bu yana toplam 112 milyon metreküp su geri dönüştürülerek Yuvacık Barajı'nın kapasitesinin 2 katından fazla tasarruf sağlandı. Bu durum bize, Kocaeli sanayicisinin yıllık ihtiyaç duyduğu 43 milyon metreküp suyun, İSU'nun yıllık 48 milyon metreküp geri dönüştürülmüş su kapasitesi ile rahatlıkla karşılanabileceğini, böylece içme suyumuz üzerindeki baskının önemli ölçüde azaltılabileceğini ve su tasarrufu sağlanabileceğini gösteriyor. artırılacak. kolayca erişilebilir. Bu durum sanayicilerimizin bu konuda daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

ALİ SAĞLIK: “SANAYİCİLERİMİZ GERİ KAZANIM SUYU KULLANIMI KONUSUNDA DAHA FAZLA BİLİNÇLİ OLMALI”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın geçtiğimiz ay Ankara'da düzenlediği 'Cevrefest' etkinliğinde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, şunları söyledi: “Su sınırlı bir kaynaktır, onun yerini alabileceğimiz hiçbir madde yoktur. . Ülkemiz su kaynakları açısından zengin bir ülke değil. Bu nedenle suyu çok iyi korumamız ve geleceğe yönelik sürdürülebilir politikalar belirlememiz gerekiyor. Kocaeli'deki atıksu arıtma tesislerimizde toplam 131.400 metreküp/gün ve 48 milyon metreküp/yıl kapasiteli geri kazanım ünitelerimiz bulunmaktadır. 2023 yılında sanayiye 15 milyon metreküp geri dönüştürülmüş su sağladık ve endüstriyel tesislerde kullanılan suyun %35'i geri dönüştürülmüş sudan geldi. Yaptığımız çalışmalarla bu oranı daha yüksek seviyelere çıkararak içme suyu kaynakları üzerindeki baskıyı önemli ölçüde azaltmayı hedefliyoruz. Sanayicilerimizin geri dönüştürülmüş su kullanımı konusunda daha bilinçli olmaları gerekiyor.” Geri dönüştürülmüş suyun şehrimiz sanayicileri tarafından yaygın olarak kullanılmasına desteğini yineledi.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir