İngiltere, Ruanda'ya yasadışı göçmen göndermeye başladı

İngiltere, “gönüllü program” kapsamında ilk yasadışı göçmenleri Ruanda'ya göndermeye başladı.

REKLAM

İngiltere, düzensiz göçmenlerin Ruanda'ya sınır dışı edilmesine izin veren tartışmalı yasayı kabul etmesinden bir hafta sonra ilk sığınmacısını Doğu Afrika ülkesine gönderdi.

İlk sınır dışı etme “gönüllü sınır dışı programı” kapsamında gerçekleşti. Gönüllü program, Londra'nın birkaç ay içinde başlatacağı zorunlu sınır dışı etme programından farklı.

Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki hükümet, bu yılın sonlarında yapılacak genel seçimler öncesinde ana muhalefetteki İşçi Partisi'ne karşı zemin kazanma umuduyla yasadışı göçle mücadeleyi bir öncelik haline getirdi.

Sınır dışı etme kararı, iktidardaki Muhafazakarların İşçi Partisi'ne ağır kayıplar vermesinin beklendiği yerel seçimlerden sadece iki gün önce geldi.

İnsan hakları kuruluşları ve Birleşmiş Milletler'in sert tepkilerine neden olan tartışmalı yasa, Londra'nın belgesiz göçmenleri Ruanda'ya sınır dışı etmesine ve sığınma başvuruları kabul edilse bile Ruanda'da kalmalarına olanak tanıyor.

Bu kişilerin İngiltere'ye dönmesine izin verilmeyecek.

Sunak hükümeti zorunlu sınırdışı işlemlerine Temmuz ayında başlamayı planlıyor.

İngiliz basını, Pazartesi günü İngiltere'den ayrılan adamın geçen yıl sığınma talebinin reddedildiğini ve gönüllü sınır dışı edilmek üzere Ruanda'nın başkenti Kigali'ye gönderilmeyi kabul ettiğini bildirdi.

Sun gazetesi, adı gizli tutulan Afrika kökenli şahsın Pazartesi günü ticari uçakla Kigali'ye gittiğini bildirdi.

Times gazetesinin aktardığı hükümet kaynaklarına göre, kendisi İngiltere'den ayrılmayı kabul etmesi karşılığında 3.000 pounda (3.750 $) kadar para alacak.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise bu yöndeki haberi doğrulamadı.

“Göç ve ekonomik kalkınma konusundaki ortaklığımızın bir parçası olarak artık mültecileri Ruanda'ya gönderebiliyoruz.” Bir hükümet sözcüsü, “Bu anlaşma, Birleşik Krallık'ta göçmen statüsü olmayan kişilerin, hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olacakları güvenli bir üçüncü ülkeye yerleşmelerine olanak tanıyor” dedi. dedi.

Muhafazakarlar, onları doğu Afrika ülkesi Ruanda'ya sınır dışı etme planlarının seçimden önce bir miktar toparlanmaya yardımcı olacağını umuyor.

Ancak siyasi analistlere göre bir sonraki genel seçimlerde Muhafazakarlar ciddi bir yenilgiye uğrayacak.

Britanya hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Avrupa'dan küçük teknelerle gelen göçmenleri caydırmaya yönelik bir planın parçası olarak bu yıl 5.700 göçmeni Ruanda'ya sınır dışı etmeyi planladığını duyurdu.

İnsan hakları örgütleri, hükümeti ülkeye yeniden seçim kazanma umuduyla gelen göçmenlerin hayatını bir kez daha perişan etmekle suçluyor.

Zorunlu sınır dışı planına göre, 1 Ocak 2022'den sonra yasa dışı yollardan gelen herkes Ruanda'ya sınır dışı edilecek.

Resmi verilere göre o tarihten bu yana İngiltere'ye 50 binden fazla kişi geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir