Hamas, İran'ın İsrail'e saldırısını nasıl değerlendirdi? – Son dakika dünya haberleri

Hamas'ın açıklamasında, “İran'ın Siyonist işgalci İsrail'e karşı askeri operasyonu doğal bir tepkidir. Bunu, Şam'daki İran konsolosluğunun hedef alınması ve orada bazı Devrim Muhafızları liderlerinin öldürülmesi suçuna karşı hak edilmiş bir tepki olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“Siyonist saldırılara karşı kendilerini savunmak bölge ülkelerinin ve halklarının doğal hakkıdır.” Söz konusu açıklamada Arap ve İslam milletine, özgür dünya halklarına ve bölgedeki direniş güçlerine teşekkür ediyorum. “Aksa Tufanı” ve onlara Filistin halkının özgürlük hakkını desteklemeye devam etmeleri çağrısında bulundu.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail, İran'ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi.

İran bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir