Dünya Bankası Grubu Türkiye için “Ulusal İşbirliği Çerçevesi”nin ayrıntılarını paylaştı

Dünya Bankası Grubu'nun yazılı açıklamasına göre işbirliği çerçevesi 2024-2028 mali yıllarını kapsıyor.

Ülkenin yüksek gelir statüsüne geçişini desteklemek amacıyla CPF, şirketlerin yüksek katma değerli ve yüksek teknolojili faaliyetlere yönelme yeteneğini destekleyecek şekilde özel sektör gelişimini öngörmektedir.

İşbirliği çerçevesi, Türkiye ile Dünya Bankası Grubu kurumları (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA)) arasındaki güçlü ve büyüyen işbirliğini yansıtmaktadır.

Dünya Bankası Grubu, kuruluşun üçüncü büyük ulusal programını temsil eden mevcut 17 milyar dolarlık ulusal portföyüne ek olarak, çerçeve dönemi boyunca 18 milyar dolarlık kaynak sağlamayı hedefliyor.


Yüksek ve sürdürülebilir verimlilik artışına vurgu yapılıyor

İşbirliği çerçevesinde, iklime uyumlu tarımın teşvik edilmesinden dayanıklılığın güçlendirilmesine, iklim değişikliği ve gıda güvenliğine, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde ekonomik toparlanmanın desteklenmesine kadar çeşitli hedeflerle yüksek ve sürdürülebilir verimlilik artışına odaklanılacak. , 2023, Kahramanmaraş merkezli.

İşbirliği çerçevesinde gelir ve diğer eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına, kadınların, gençlerin ve hassas grupların istihdamının artırılmasına yönelik kapsayıcı hizmetlerin sağlanmasına, istihdamın ve doğal afetlere karşı dayanıklılığın güçlendirilmesine öncelik verilecek.


Dijital teknolojinin kullanımını hızlandırmak için çalışacağız

Ulusal işbirliği çerçevesi aynı zamanda üretkenliği artırmak ve kamu hizmetlerinin sunumunu iyileştirmek için hayati önem taşıyan dijitalleşmeyi hızlandırma ihtiyacını da vurguluyor.

Dünya Bankası; Dijital iş ekosisteminin iyileştirilmesi, depreme ve iklime dayanıklı şehir planlamasının desteklenmesi ve hibrit eğitim fırsatlarının yaygınlaştırılması dahil olmak üzere dijital teknolojinin kullanımını hızlandırmak için birçok alanda çalışacak.

İşbirliği çerçevesi Türkiye'nin 12. Kalkınma Planı'na dayanmaktadır. Çerçeveyi hazırlarken Dünya Bankası Grubu, aralarında hükümet, özel sektör, sivil toplum, düşünce kuruluşları, akademi ve diğer kalkınma ortaklarının da bulunduğu kilit paydaş gruplarına danışmıştır.


“Türkiye ekonomisini küresel değer zincirlerine entegre etti”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye son 20 yılda büyük ilerleme kaydetti, nüfusunun yaşam standartlarını önemli ölçüde iyileştirdi, modern altyapıyı geliştirdi ve ekonomisini küresel ekonomiye entegre etti. küresel bağlam, ekonomi ve küresel değer zincirleri.”

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer de Türkiye'nin dinamik özel sektörünün ve girişimci ruhunun son yıllarda görülen etkileyici büyümede önemli rol oynadığını vurguladı.

MIGA Ekonomi ve Sürdürülebilirlik Direktör Yardımcısı Moritz Nikolaus Nebe de Ajansın, Türkiye'nin dinamik özel sektörünü ve hükümetin sürdürülebilir altyapı girişimlerini desteklemede güvenilir bir ortak olduğunun altını çizdi.


Bakan Şimşek de konuya ağırlık verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, Dünya Bankası ile yapılan güçlü iş birliği çerçevesinde önümüzdeki beş yılın mali iş birliği programının oluşturulduğunu söyledi.

Dünya Bankası'nın Ulusal İşbirliği Çerçevesi kapsamında Türkiye'ye 3 yıl içinde sunacağı 18 milyar dolarlık ek finansman paketine değinen Şimşek, “Bunun 6 milyar dolarının Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) tarafından sağlanması gerekiyor. IFC'den 9 milyar dolar. MIGA” “Kısa vadeli garantilerle harekete geçirilen 3 milyar dolar ile üç yıl içinde kullandırılacak finansmanın yaklaşık üçte ikisinin özel sektörün kalkınması için kullanılması gerektiğini” açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir