Dikili'de seçimlerin iptali ve oyların yeniden sayılması talep edildi – Son Dakika Siyasi Haberler

Resmi olmayan sonuçlara göre Dikili belediye başkanlığı seçimini CHP adayı Adil Kırgöz'ün en yakın rakibinin 713 oy farkla kazandığı açıklandı. Kırgöz'ün 11 bin 867 oy (%38,77), bağımsız belediye başkan adayı Kemal Doyuran'ın ise 11 bin 154 oy (%36,44) aldığı belirtildi.

Adil Kırgöz seçim gecesi Atatürk Meydanı'nda zaferini kutlarken, Kemal Doyuran da taraftarlarıyla birlikte Dikili adliyesi önünde durdu. Doyuran, ilk açıklamasında seçimlerde hatalar, usulsüzlükler ve hukuka aykırı uygulamaların bulunduğunu söyledi. Doyuran, avukatlarıyla birlikte gerekli inceleme ve çalışmaları tamamladıktan sonra Dikili ilçe seçim hakimliğine itiraz dilekçesi vereceğini söyledi.

SEÇİM İPTALİ VEYA DOYURAN'DAN YENİDEN SAYIM İSTEĞİ

Çalışmasını tamamlayan Kemal Doyuran, bu akşam hakime başvurusunu sundu ve gerekçelerini ve gerekçesindeki belgeleri açıklayan Doyuran, seçimlerin iptal edilerek yenilenmesini, aksi durumda oyların yeniden sayılmasını istedi.

“OY SAYILARI SEÇİMDE EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

Doyuran konuşmasına, “Yaptığım incelemelerde seçim sonrası aldığım oyların sayımında hata olduğunu gördüm.” Doyuran, öncelikle oy pusulalarının adalet ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Seçimlere katılan tüm siyasi partilere oy pusulasında eşit yer verilirken, bana ve diğer partilere birer sütun ayrıldı. Bağımsız partilerin adayı ikiye bölünmüş durumda. Siyasi partilerin logolarının altında isimleri büyük harflerle yazılırken, benim adım küçük harflerle yazılmıştır. “Böylece seçilme hakkım kısıtlandı ve maalesef seçimlerde eşitlik ilkesine aykırı davranılarak seçilmem engellendi” dedi.

“BAZI OYLAR KANSERDEN BAĞIMSIZ PARTİYE GİDİYOR”

Doyuran, oy pusulasında isminin diğer adaylara göre küçük harflerle yazılması nedeniyle, yarım sütuna sıkıştırıldığını ve her adayın kendisine bir sütun ayırdığını, en üstte başka bir bağımsız adayın yer aldığını iddia etti. Her aday, birçok seçmen oy verirken zorlandı ve hatalar ve hatalar yaptı. Doyuran, şunları söyledi: “Aslında benim bağımsız aday olmam, onların yanlışlıkla Türkiye Bağımsız Partisi'ne oy vermelerine yol açtı. Çünkü bağımsız kelimesi akıllarına kazındı. Bu iptal sebebidir. Bu konuda haklı olduğumun kanıtı Türkiye Bağımsız Partisi'nin önceki seçimlerde aldığı oy oranıdır. “2019 yerel seçimlerinde Türkiye Bağımsız Partisi'nin Dikili'deki oy sayısı 31 olarak kayıtlara geçmişti” dedi.

HESAP HATALARI İÇEREN RAPORLAR

Sonuç raporlarının dikkatsizce, ihmalkarca ve yanlış hesaplamalarla hazırlandığını öne süren Doyuran, 1007 ve 1009 numaralı sandıkları örnek göstererek şu bilgilere yer verdi: “İki rapor iki farklı sonucu gösteriyor.”

“1.545 OYUN GEÇERSİZ KABUL EDİLMESİ İÇİN HERHANGİ BİR SEBEP GÖSTERİLMEDİ”

Kullanılan 32 bin 154 oyundan 30 bin 609'u geçerli, 1.545 oyun ise geçersiz sayıldı. Geçersiz sayılan oy sayısının yüzde 5 olduğuna dikkati çeken Doyuran, tutanakların çoğunda geçersiz sayılan oylara ilişkin herhangi bir gerekçe gösterilmediğine dikkat çekti. Doyuran, 1115, 1016, 1106, 1108, 1089, 1063, 1078, 1029, 1049, 1044, 1047, 1097, 1045, 1042, 1044, 1067 numaralı vazoların örnek olduğunu söyledi.

SALİHLER KÖYÜNDE ÜÇ ANKETTE DOYURAN'A OY VERİLMEDİ

Salihler ilçesinde 1007, 1009 ve 1109 numaralı 3 sandıkta oy almadığını belirten Doyuran, oy pusulasında isminin yanına sıfır yazıldığını belirterek, “Bu durum normal oy akışına aykırıdır. hayata yemin ederim, bu mümkün değil.”

“HUKUKA AYKIRI BAZI RAPORLAR YAPILDI VE GÖRÜNTÜLENDİ”

Doyuran'ın en şaşırtıcı iddialarından biri de bazı sandıkların yasa dışı taşınmasıydı. Doyuran, seçim gecesi okullardan ilçe seçim kuruluna getirilen oy sandıklarının bir kısmının kimliği belirsiz kişiler tarafından sivil araçlarla taşındığını, bir kısmının da arkadaşları tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildiğini söyledi. Oy torbalarının sandık başkanı tarafından, gözlemciler, sandık görevlileri ve kolluk kuvvetleri eşliğinde resmi bir araçla taşınması gerektiğini belirten Doyuran, bu konunun seçimlere gölge düşürdüğünü anlattı. Dilekçe ekinde tüm iddialarına ilişkin video görüntülerini ve belgeleri delil olarak sunan Doyuran, “Bu seçim sonucu ne yazık ki kabul edilebilir değil” dedi.

“KANITLAR BENİM İLK OLDUĞUM İDDİASINI GÜÇLENDİRİYOR”

Resmi olmayan sonuçlara göre 713 oy farkla ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken Doyuran, şöyle konuştu: “Bu dilekçede yazılan hususlar, seçimde birinci geldiğim iddiasını güçlendiriyor. “Bu itirazlar doğru şekilde soruşturulursa seçimin sonucunu etkileyecektir” dedi. “Bu durumda hakiminiz tarafından tüm raporlar incelendiğinde adaletsizliğin ve hukuksuzluğun daha fazla olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

“SEÇİMLER İPTAL EDİLMELİ, DEĞİLSE OYLAR YENİDEN SAYIMLANMALI”

Doyuran dilekçesini şu sözlerle tamamladı: “Bu açıklamalarımı dikkate alarak öncelikle seçimlerin iptal edilmesini saygıyla talep ve talep ediyorum, aksi takdirde oylar yeniden sayılacak ve geçersiz oy sayıları dikkate alınarak bu oylar titizlikle incelenecektir. haksız.”

GÖZLER SEÇİM KURULUNDA

Dikili İlçe Seçim Kurulu'nun, Kemal Doyuran'ın adaylığına ilişkin kararını hukuki inceleme ve değerlendirmelerin ardından yarın açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir