Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum bunu bir kez daha hatırlattı! “Daha sağlıklı olurdu”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, sosyal medyada “ulusal hukuk ve ulusal yargı olamaz” iddialarına yanıt verdi. Uçum, açıklamasında ulusal adalet sistemi ve hukukun olmayacağını savunanları eleştirerek, “Avukat olduğunuzu söylemeyin” dedi.

Uçum, konuyla ilgili bir başka paylaşım daha yaparak şunları söyledi: “Başta avukatlar olmak üzere, yargı uygulamalarından endişe duyanların, ulusal yargı ve ulusal hukuk kavramına karşı çıkarak uygulamaya yönelik eleştirilerini dile getirmeleri mantıksızdır.”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum şunları söyledi:

“YENİDEN ULUSAL YARGI

Yargı uygulamalarından rahatsız olanların, özellikle de avukatların, ulusal yargı ve ulusal hukuk kavramına karşı çıkarak uygulamaya yönelik eleştirilerini dile getirmeleri mantıksızdır.

Bahsi geçen mesajda; Hem ulusal hem de uluslararası hukuk doktrininde kabul görmüş anlayışlar dizisine karşı çıkmak, ciddi bir ideolojik körlükten veya bilinçli çarpıtmadan başka bir şey olmamalıdır.

Sonuç olarak kuralların, kurumların ve düzenin ifadesi olan ulusal yargı, uluslararası yargı, ulusal hukuk ve uluslararası hukuk kavramları karşısında dehşete düşen ve aşırı tepki gösterenlerin yaşadığı entelektüel yabancılaşma durumu bir sınıf durumudur. .

Bırakın avukatı, egemen bir devletin vatandaşına, yargınızın ulusal yargı olmadığını söylerseniz, size deliymişsiniz gibi bakacaklar.

Avukat olmayan her vatandaşımız da şunu söyleyebilir; yargı; Ulusal yargı yetkisi ve uluslararası yargı yetkisi olarak bölünmesini normal bir gerçek olarak kabul etmektedir.

Öncelikle evrensel olarak kabul edilen bu ayrım ve kavramların gerçek olduğunu kabul edin, ardından ulusal yargının ve ulusal hukukun nasıl olmasını istediğinizi ortaya çıkarın.

Ulusal bir adalet sistemi veya kanunun bulunmadığı konusunda ısrar ediyorsanız iki soruyu yanıtlayın.

Öncelikle bu kadar hayran olduğunuz Batılı devletlerin yargısının, hukukunun milli olduğuna inanmıyor musunuz?

İkincisi, Türk yargısının ve hukukunun milli olmasını istemiyorsanız ne olmasını istiyorsunuz? Küresel sömürgecilerin ve emperyalizmin çıkarlarını koruyan bir adalet sistemi ve hukuk mu istiyorsunuz?

Konuyu iyi niyetle ele alan biri varsa; Bu sabit kavrama, uygulanmasına yönelik eleştirilerle karşı çıkıp her şeyi karıştırmamalıyız.

“Herkesin kabul ettiği bu kavram üzerinde ne kadar erken bir anlaşmaya varırsak, uygulama sorunlarını da o kadar kesin bir şekilde değerlendirebiliriz.”

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    Senegalli işçiler çay hasadında!  Günlük kazanç şaşırtıcıydı Senegalli işçiler çay hasadında! Günlük kazanç şaşırtıcıydı
Skandal İngiltere'de “enfekte kan” skandalı: Binlerce kişiye HIV ve hepatit bulaşmış kanı bağışladılar
1 Mayıs'ta polise taş ve sopayla saldıran 27 kişiye gözaltı!1 Mayıs'ta polise taş ve sopayla saldıran 27 kişiye gözaltı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir