Avrupa Birliği'nde parlamento seçimleri başlıyor: Seçmenlerin oylarını hangi faktörler belirleyecek?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Önümüzdeki beş yıl için Avrupa Parlamentosu'nun 720 üyesini seçmek üzere yaklaşık 373 milyon seçmen sandık başına gidiyor.

REKLAM

Avrupa Parlamentosu seçimleri perşembe günü Hollanda'da oy verme merkezlerinin açılmasıyla başladı.

Önümüzdeki üç gün boyunca Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkede, önümüzdeki 5 yıl boyunca Birliğin geleceğinin belirlenmesinde önemli rol oynayacak sınır ötesi bir demokrasi tatbikatı gerçekleştirilecek.

Bu süreçte Avrupalı ​​seçmenin hem finansal hem de jeopolitik kaygı ve endişeleri oyunun rengini belirleyen önemli bir faktör olacak.

Yüksek tüketici fiyatları, satın alma gücü kaybı, artan sosyal eşitsizlikler ve durgun ekonomik büyüme, sandık başına giden seçmenlerin akıllarında ön sıralarda yer alacak.

Dört AB üyesi ülkeyle komşu olan Ukrayna'da Rusya ile savaşın devam etmesi, Avrupalı ​​seçmenlerin oy kullanırken Rusya tehdidini göz ardı etmemelerini gerektirecek. Rusya'nın Birlik ülkeleri için oluşturduğu tehlike, birçok hükümeti savunma yeteneklerini artırmak için ek bütçelere yönelmeye de itiyor.

Seçmenin karar verirken aklında soru işaretleri yaratan konular yalnızca bunlar değil.

Sığınma talepleri 2023'te yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, yeni AB düzenlemeleri iki yıl içinde yürürlüğe girecek. göçmen reformuHızlı sonuçlar elde etmek için baskı yaratır.

Yeşil Anlaşma'yaÇiftçilere yönelik tepkiler, özellikle de çiftçi protestoları, iklim hedeflerinin iklim değişikliğinin kötüleşen etkilerinden uzaklaştığı yönündeki uyarılarla çelişiyor. Ayrıca, ABD ve Çin ile karşılaştırıldığında rekabet gücünün azalması, AB'nin yetersiz yatırım akışlarına dikkat çekiyor ve ortak kredilendirme, işletme konsolidasyonu ve vergi revizyonu çağrılarını körüklüyor.

Bu endişeler, eski kıtada sert tartışmalara yol açan İsrail ile Hamas arasındaki savaşa da yansıyor; Yaşlanan ve küçülen işgücünün habercisi olan demografik değişiklikler; hukukun üstünlüğüne saygısızlık; Dış müdahale, dezenformasyon ve sabotaj tehditleri, e Slovakya Başbakanı'na Bunu, suikast girişimi de dahil olmak üzere politikacılara yönelik şok edici saldırılar takip ediyor.

Uzmanlar ve gözlemciler, 2020'lerdeki değişken durumu tanımlamak için “çoklu kriz” terimini yeniden canlandırıyorlar. Dünya Ekonomik Forumu'nun deyimiyle bu, “farklı krizlerin etkileşime girdiği ve toplam etkisinin her birinin toplamını çok aştığı bir olgudur.” parça.”

Sıcak gerginlikler

Bu kasvetli ortamda, yaklaşık 373 milyon seçmen, görev süreleri beş yıl sürecek olan ve bloğun başına bela olan büyüyen zorluklarla mücadele etmeyi amaçlayan yasaları etkileyecek olan 720 milletvekilini seçmek için sandık başına gidecek.

Bu seçim döngüsünün ana anlatısının aşırı sağ ve aşırı sağ partilerin yükselişi olması şaşırtıcı değil, çünkü bu güçler endişe ve çaresizlik zamanlarında radikal ve denenmemiş önerileriyle başarılı olma eğiliminde. Fransa'da Ulusal Cephe, İtalya'da Fratelli d'Italia, Hollanda'da Özgürlük Partisi, Belçika'da Flaman Çıkarları ve Avusturya'da Özgürlük Partisi, iyi performans göstererek Brüksel'deki temsiliyetini artırması beklenen partiler arasında yer alıyor.

Liberallerin ve Yeşillerin sandalye kaybedeceği, Sosyalistlerin ise mevcut oy oranlarını koruyacağı düşünülürse, bu eğilimler önümüzdeki dönemde sağa bir dönüşe işaret ediyor. Bu, son beş yılın iddialı yasama girişimlerini tekrarlamayı zorlaştıracak veya imkansız hale getirecek.

Ancak aşırı sağın ne kadar etkili olacağını tahmin etmek oldukça zor.

Almanya İçin Alternatif (AfD), aday partinin liderinin tüm SS üyelerinin suçlu olmadığını söylemesinin ardından Avrupa Parlamentosu'ndaki aşırı sağ Kimlik ve Demokrasi (ID) grubundan ihraç edilirken, Ukrayna, Rusya ve NATO, buna rağmen Yeşil Anlaşma ve göç konusundaki ortak görüşleri, Çin gibi diğer önemli konularda hâlâ fikir ayrılığına düşen milliyetçi gruplar arasındaki çatlakları ortaya çıkardı.

AfD'deki fiyasko, aşırı sağ partilerin bir sonraki mecliste nasıl yeniden bir araya geleceğine dair spekülasyonların artmasına yol açarken, tüm gözler İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin üzerinde. Fransa'da Marine Le Pen ve Macaristan'da Viktor Orban, kolaylıkla ikinci büyük parti haline gelebilecek daha büyük bir milliyetçi ve Avrupa şüpheci güçler grubu oluşturması için başbakana baskı yapıyor.

Meloni'nin artan etkisi ana akıma yayıldı. Avrupa Komisyonu'nun zirvesinde ikinci dönem için aday olan Ursula von der Leyen, milletvekillerinin cumhurbaşkanı lehine oy kullanmasını sağlamak için İtalyan liderle temas halinde. Ancak bu girişimin, von der Leyen'in yeniden teyit edilmesi gereken merkezci partilere karşı geri tepme riski var.

Avrupa yanlısı partilerden oluşan geleneksel “büyük koalisyonun” seçimlerde çoğunluğu koruması beklenirken, en büyük oluşum olan EPP duruma göre kendi sağındakilerle ittifak kurarak bu kalıcı anlaşmayı tek başına raydan çıkarabilir. . . Geçen ay EPP, siyasi şiddeti kınayan ve “radikal partilerle hiçbir düzeyde” işbirliği yapmama sözü veren ortak bir bildiriyi imzalamayı reddetti. Haftalar sonra, deklarasyonu onaylayan liberaller, Hollandalı mevkidaşlarının aşırı sağcı Geert Wilders ile güç paylaşımı anlaşmasına varmasının ardından kargaşaya sürüklendi.

REKLAM

Bu olaylar seçimler öncesinde gerilimi artırdı ve rakipler arasında sert suçlamalara yol açtı. Bu gerilimler, yeni Avrupa Parlamentosu'nun ilk siyasi sınavı ve blok tarihindeki tartışmasız en tartışmalı sınav olan von der Leyen'in Eylül ayındaki (olası) onay duruşmasıyla doruğa ulaşacak.

Ancak tüm bunlar gerçekleşmeden önce Avrupalıların oy kullanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir