Almanya'da mazot vergisi indiriminin kaldırılması çiftçileri kızdırdı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Alman çiftçiler, hükümetin tarımda kullanılan dizele uygulanan vergi indirimini kaldırma planına tepki gösteriyor. Çiftçiler ülke çapında protestolar düzenlemeye başladı.

REKLAM

Protestocular sabahın erken saatlerinden itibaren otoyol girişlerini kapatarak ulaşımın aksamasına neden oldu.

Bir hafta süren gösterilerin Berlin ayağında Brandenburg Kapısı önünde toplanan çiftçiler, traktörlerine “Çiftçi yoksa gelecek de yok” yazılı pankartlar astı.

Taşımacılık şirketleri de otoyollarda artan kamyon geçiş ücretlerini protesto eden çiftçilere destek verdi.

Alman çiftçiler neden protesto ediyor?

Aralık ayında Şansölye Olaf Scholz liderliğindeki üçlü koalisyon, tarım araçlarına yönelik otomobil vergisi muafiyetini ve dizel vergi indirimlerini ortadan kaldıracak bir plan hazırlayarak çiftçilerin tepkisine yol açtı.

Teklifler, 2024 bütçesindeki 17 milyar euroluk açığın kapatılmasına yönelik bir paketin parçasıydı.

Hükümet Perşembe günü kısmen geri adım atarak araç vergisi muafiyetinin devam edeceğini ve dizel vergi indirimindeki kesintilerin üç yıl içinde aşamalı olarak uygulanacağını duyurdu.

Ancak tasarının tamamen geri çekilmesini isteyen Alman Çiftçiler Birliği, Pazartesi gününden itibaren “eylem haftası” düzenleyeceğini duyurdu.

Bir grup çiftçi, Başbakan Yardımcısı Robert Habeck'in feribottan inmesini engelledi ve protesto, hükümet, muhalefet ve çiftçi sendikası yetkilileri tarafından kınandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir