Akfen Yenilenebilir Enerji, üç hibrit güneş enerjisi santrali için yeni bir yatırım anlaşması daha imzaladı – EKONOMİ

Akfen Yenilenebilir Enerji, enerjisini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan sağlayan 700 MW kurulu gücünü Denizli ve Çanakkale'de 3 yeni hibrit güneş enerjisi santrali (GES) projesiyle 20 MW artıracak.

Bu yeni projeler Asunim Yenilenebilir Enerji şirketi ile imzalanan anlaşma kapsamında hayata geçirilecek ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında ABD doları cinsinden sabit fiyat garantisi ile desteklenecek. Şirket, bu yatırımların 2025 yılında gelir ve faaliyet kârına önemli katkı sağlamasını bekliyor.

Güneş, su ve rüzgar sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim yapmaktadır. 700 MW kurulu güce sahip Akfen Yenilenebilir Enerjidaha önce açıklanan yatırım planı kapsamında birbiri ardına yeni yatırımlar yapıyor.

Şirket, büyüme stratejisinin bir parçası olarak Denizli ve Çanakkale'de hakkında 3 adet 20 MW hibrit güneş enerjisi santrali proje Proje için sözleşme imzaladığını ve inşaat sürecinin başladığını duyurdu.

Akfen Yenilenebilir Enerji'den yapılan açıklamada Yüklenici Asunim Yenilenebilir Enerji ile Denizli ilinde 6,37 MW Denizli hibrit güneş enerji santrali, 4,96 MW Kocalar hibrit güneş enerji santrali inşaatı ve Çanakkale'de 8,4 MW Hasanoba hibrit enerji santrali yatırımı için anlaşma sağlandı. .

66 MW'LIK YAHUDİ GES

PROJE İNŞAAT SÜRECİ BAŞLADI

Bildirgede alınan teşvikler kapsamında KDV, harç ve damga vergisinden muaf olacağı açıklanan yeni hibrit güneş santralleri, kurulacağı santralin geri kalan kısımlarında kullanılacak. “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM)” YEKDEM'den yararlanarak dönem boyunca ABD doları bazlı sabit fiyat garantisinden faydalanacağınız vurgulandı.

Açıklamada, “İnşaat süreci başlayan 66 MW’lık hibrit güneş projelerimiz ile birlikte mevcut 699 MW kurulu gücümüzü toplam 785 MW’a çıkaracak hibrit güneş projelerimize yönelik yatırımlarımızın sektörümüze olumlu katkı sağlaması bekleniyor. Şirketimizin öngörülebilir nakit akışlarına dayalı risk yönetimi politikası doğrultusunda gelecekteki nakit akışlarımızı. “Bu yatırımların 2025 yılında şirketimizin gelirine ve faaliyet kârına katkı sağlaması bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir