ABD tarihinde bir ilk! Eski Başkan Trump'ı yıkan karar! “Ortak sessizlik” davasında suçlu bulundu! “Utanç verici ve hileli bir süreçti”

Jüri, ABD'nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin 2024 başkanlık seçimi adayı Donald Trump'ın 6 haftadır devam eden “sessizlik” davasında kararını verdi.

TAMAMEN SUÇLU BULUNDU

Mahkemenin 7'si erkek 12 kişilik jürisi, “sessizlik” davasında Trump'ın kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamanın tamamından suçlu olduğuna karar verdi.

ABD TARİHİNDE BİR İLK

Böylece ABD tarihinde ilk kez, hakkındaki suçlamalarla hakim karşısına çıkan eski bir başkan suçlu bulundu.

TRUMP'IN İLK AÇIKLAMASI

Jüri kararının ardından medyaya kısa bir açıklama yapan Trump, “Bu utanç verici ve hileli bir yargılamaydı. İnsanlar burada ne olduğunu biliyor. Ben çok masum bir adamım. Ülkemizi ve Anayasamızı savunuyorum.” dedi.

2024-05-30T203923Z_1485117627_RC2818ASL3EV_RTRMADP_3_USA-TRUMP-NEW-YORK

Ülkenin cehenneme döndüğünü öne süren Trump, davanın siyasi rakipleri tarafından gündeme getirildiğini yineleyerek, şunları söyledi: “Başımız büyük belada bir ülke var, bu hileli bir karar, bu yargıcın dinlemesine asla izin verilmemeliydi.” bu duruşma.” Davaya başkanlık eden Yargıç Juan Merchan, jürinin kararını açıklamasının ardından Trump'a ceza verilmesi için 11 Temmuz 2024 tarihini belirledi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bugün jüri tarafından suçlu bulunan Trump'ın mahkemedeki ilk günü, ceza kararının verileceği 11 Temmuz olacak.

2024-05-30T203926Z_1039134364_RC2818ARRATC_RTRMADP_3_USA-TRUMP-NEW-YORK
Hakim Juan Juan Merchan, Trump'a 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verebilir ancak uzmanlar, Trump'ın suçlu bulunduğu maddelerin New York yasalarına göre kabahatler arasında (E Sınıfı) olduğunu ve bu durumda Trump'ın hapis cezasına çarptırılmasının gerekli olmadığına dikkat çekiyor. .

CEZAEVİNE GİRECEK Mİ?

Sonuç olarak Trump çok düşük bir hapis cezasına veya para cezası, tazminat, denetimli serbestlik ve diğer koşulları içeren diğer yaptırımlara maruz kalabilir ve hapse hiç girmeyebilir.

Trump'ın hapis cezası alması durumunda bu karara itiraz edeceği kesin.

Bu durumda aylarca sürecek bir temyiz süreci başlayacağı için Trump'ın seçimi kazanması halinde başkanlığı üstlenmesinin önünde hiçbir engel kalmayacak.

TRUMP'IN BAŞKAN ADAYI VURULACAK MI?

Konuyla ilgili anayasa uzmanları ve hukukçulara göre davada suçlu bulunan ve cezası 11 Temmuz'da açıklanacak olan Trump, yine de 5 Kasım'daki başkanlık seçimlerine katılabilir ve kazanması halinde yeniden ABD başkanı olabilir. .

Uzmanlar, 11 Temmuz'da Trump hakkında mahkumiyet kararı verilse bile eski ABD başkanının kazanması halinde seçimlere katılmasının ve başkan olmasının önünde bir engel olmayacağını savunuyor. Bu durum onun adaylığını yasal olarak engellemese de “suçlu bulunma” ve hapis cezası alma ihtimalinin Trump'ın lehine mi yoksa aleyhine mi olacağı konusunda tartışmalar sürüyor.

Reuters/Ipsos'un kayıtlı seçmenlerle Nisan ayında gerçekleştirdiği ankete göre, dört Cumhuriyetçiden biri Trump'ın ceza davasında hüküm giymesi halinde oy vermeyeceğini söyledi.

Aynı ankette bağımsızların yüzde 60'ı Trump'ın bir suçtan hüküm giymesi halinde ona oy vermeyeceklerini söyledi.

Öte yandan Trump'a bağlı Cumhuriyetçi tabanın önemli bir kısmı ise söz konusu davanın Demokratlar tarafından “hileli” ve organize edildiğine inanıyor. Anketler Cumhuriyetçi seçmenlerin Trump'a olan desteğini bir miktar artıracağını gösteriyor.

TRUMP'IN “SESSİZ ÖDEME” DAVASI

ABD Başkanı Trump, Manhattan Bölge Savcılığı'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a yasa dışı “susma vergisi” ödenmesine ilişkin soruşturması kapsamında 18 Mart 2023'te büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

AW215584_03

Trump, 4 Nisan 2023'te “sessizlik” ve ilgili belgelerde sahtekarlık suçlamasıyla New York'ta hakim karşısına çıktı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları “siyasi cadı avı” olarak nitelendirdi ve suçlamaları “seçime müdahale” olarak gördüğünü söyledi.

AW215584_02

Trump, “Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan” olarak kaydedildi.Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazetede yayımlanır.Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazetede yayımlanır.
Üniversite Öğrencisi KYK Yurdu'nda Ölü Bulundu!Üniversite Öğrencisi KYK Yurdu'nda Ölü Bulundu!
Patates ekerken yıldırım çarptı!  Hayati tehlike devam ediyorPatates ekerken yıldırım çarptı! Hayati tehlike devam ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir