31 Mart 2024: Türkiye genelinde belediye ve il meclisi seçimlerinde partilerin oy oranları ne oldu?

31 Mart 2024 seçimlerinde Türkiye genelinde belediye ve il meclislerinde partilerin aldıkları oy oranlarına ilişkin grafikler halinde sunduğumuz verilere ilişkin haberler.

REKLAM

31 Mart 2024 yerel seçimleri için oy sayımı sürüyor. Özellikle üç büyükşehirde partiler daha fazla belediye başkanı kazanmak için büyük bir yarış içerisinde.

Türkiye genelinde belediye başkanı sayısının yanı sıra, belediye ve il meclisi seçimlerinde partilerin alacağı oy yüzdesi konusunda da sorular ortaya çıkıyor. Yeni kurulan bazı partiler de ilk kez seçimlere katılıyor.

Yerel seçim sonuçlarının siyasete etkisi partinin Türkiye genelindeki oy payıyla yakından alakalı. AK Parti ve CHP'nin yanı sıra MHP, DEM, İYİ, Giriş Refah, DEVA, Gelecek, Saadet, Zafer ve Memleket partilerinin oy oranlarını sürekli güncellenen grafiğimizden takip edebilirsiniz.

İl genel kurulunda partilerin oy oranı yüzde kaç?

CHP, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinde kazanmasına rağmen belediye meclislerinde çoğunluğu sağlayamadı. Bu nedenle kent konseylerindeki oy oranı da çok önemli.

AA verilerine göre, 2019 il meclisi seçimlerinde AK Parti yüzde 42,7, CHP yüzde 28,6, MHP ise yüzde 8,1 oy aldı. İYİ partisinin oyu yüzde 7,3; HDP'nin oyu yüzde 5,8 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir