Zelenskiy, G7 liderlerinden “Marshall Planı”na benzer bir plan istedi.

Zelenskiy, İtalya'nın Borgo Egnazia kentinde düzenlenen 50. G7 liderler zirvesinde yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşı ve Ukrayna'nın ihtiyaçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

G7 zirvesinin dünyanın farklı bölgelerini bir araya getiren küresel bir toplantı olduğunu belirten Vladimir Zelenskiy, “Sadece dünya çoğunluğunun ortak eylemleri sorunların üstesinden gelebilir.” dedi.

Ülkesinde devam eden savaşta Ukrayna hava sahasını daha güvenli hale getirmenin önemine değinen Zelenskiy, ilave Patriot hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Lider, son dönemde Ukrayna ordusuna sağlanan Batılı silahların kendi sınırları dışında kullanılmasına izin verilmesiyle Ukrayna'nın Kharkiv ve diğer şehirleri koruma kabiliyetinin arttığını belirterek, daha fazla Patriot sistemine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Ukrayna ordusunun F-16'lara geçişini hızlandırma çağrısı

F-16 savaş uçaklarının Ukrayna ordusu tarafından kullanılması sürecinin hızlandırılması için müttefiklerin desteğine çağrıda bulunan Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

“F-16'ya geçişimizi hızlandırmak için elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum. Bu, (Ukraynalı) pilotların eğitimlerinin hızlandırılması ve pilot eğitim merkezlerinin sayısının artırılması anlamına geliyor.”

Ukrayna için “Marshall Planı”na benzer bir plana ihtiyacımız var

Vladimir Zelenskiy, savaştan etkilenen ülkesinin kalkınmasına ve inşasına destek olmak amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de “Ukrayna Şifa Konferansı 2024” düzenlendiğini hatırlattı.

Zelenskiy, Ukrayna'nın kalkınması için İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan “Marshall Planı”na benzer ve günümüzün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir planın hazırlanması gerektiğini savunarak, şöyle konuştu:

“Arkadaşlar bu toparlanma planını hep birlikte hazırlayalım ve G7+'nın ortak deklarasyonuyla, toparlanma deklarasyonuyla onaylayalım. Bu aynı zamanda bir barış deklarasyonu da olacak, çünkü toparlanma sayesinde insanlar gerçekten barışın olacağını, barışın sağlanacağını görecekler. Biz buna inanıyoruz ve savunma kadar barışı da önemsiyoruz.”

Zelenskiy, plan üzerinde Ukraynalı yetkililerle birlikte çalışarak planı Washington'daki NATO zirvesinde sunabileceklerini söyledi.

Ukrayna'nın dondurulmuş Rus varlıklarını kullanmasına izin verilmesi konusuna da değinen Vladimir Zelenskiy, liderlerden destek istediğini belirterek, “Siz de ben de Rusya'nın Rus savaşının verdiği zararın bedelini ödemesinin doğru olacağını anlıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir