Yüz felci kök hücreyle tedavi edilebiliyor

genişletmek

KAYNAK DHA

Hakan Oğuzhan, iyileşmeyi geciktiren ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen yüz felci için kök hücre tedavisi hakkında bilgi verdi.

Uzman, yüz felcine ve bunun neden olabileceği hasara değindi. Oğuzhan, şunları söyledi: “Yüz felci, yüz kaslarının bir tarafının aniden veya yavaş yavaş felç olmasıyla oluşan bir hastalıktır. Yüz felci birçok faktörden kaynaklanabilir. Vakaların %60-75'inin nedeni bilinmemektedir. Hastaların yaklaşık %75'i kendiliğinden iyileşse de yüz felci kalıcı veya geçici ağız yetmezliğine yol açabilir. Etkilenen taraftaki göz kapağının kapanamaması nedeniyle potansiyel olarak kalıcı göz hasarına neden olabilir” dedi.

YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIR

Yüz felcinin yaşam kalitesini etkilediğini belirten Uzman Dr. Oğuzhan, şunları söyledi: “Yüz felci olan hastaların yaklaşık yüzde 25'inde orta dereceli yüz asimetrisi devam ediyor ve sıklıkla hastanın yaşam kalitesini bozuyor. Yüz felcinin bu uzun vadeli yan etkisi hastalar için yıkıcı olabilir. Yüz felcinin nedeni bilinmemekle birlikte herpes virüsüne özgü bağışıklık tepkisi ve iskemik veya kalıtsal faktörlerle yakından ilişkilidir” dedi.

KÖK HÜCRE İLE TEDAVİ

Yüz felcinde kök hücre tedavisi hakkında konuşan Uzman Dr. Oğuzhan, şunları söyledi: “Hastalığın erken evrelerinde steroid tedavisi, antiviral tedavi ve fizik tedavi yöntemleriyle hastalarda hızlı iyileşme sağlanıyor. İlerlemiş vakalarda sinir gevşetme ve plastik cerrahi işlemleri yapılır. Ancak düzelmeyen birçok hasta çeşitli fonksiyonel ve sosyal sorunlarla yaşamlarına devam etmektedir. İyileşmede gecikme ve kalıcı yüz felci olan hastalarda yüz felci, kültürlenmiş göbek kordonundan kültürlenen mezenkimal kök hücrelerin veya kişinin kendi dokularından kültürlenen mezenkimal kök hücrelerin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. “Bu işlem ameliyathane şartlarında hasarlı sinir ve kaslara yapılacak enjeksiyonlarla tedavi edilebilmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir