Türkiye ve Azerbaycan'ın Avrupa'da doğal gaz arz güvenliğine yeni katkısı


Türkiye doğal gaz üssü olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Azerbaycan doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine satışı konusunda işbirliği yoğunlaştırılıyor.

Türkiye ve Azerbaycan, sadece kendilerinin değil, Avrupa'nın da doğal gaz arz güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler alıyor. Azerbaycan doğalgazının Türkiye'ye, oradan da Avrupa'ya tedariki için yeni ortaklıklar geliştirilirken, mevcut işbirlikleri de derinleştiriliyor.

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov ile 14 Mayıs'ta İstanbul'da bir araya geldi. Toplantının ardından bakanlar Bayraktar ve Cabbarov, doğalgaz sektöründe işbirliğine ilişkin anlaşma imzaladı.

İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİ

Anlaşmayla iki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir boyuta taşındı. Türkiye ve Azerbaycan, hem kendilerinin hem de Avrupa'nın arz güvenliğine katkı sağlayacak örnek çalışmalara imza attı.

KAPASİTE ARTACAK

Buna göre; 2030 yılına gelindiğinde Hazar Bölgesi'nden gelen Azerbaycan doğalgazı ilave miktarlarda Türkiye'ye ulaşacak. Bu gazın bir kısmı Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletilecek. Bu amaçla TANAP ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatlarının kapasiteleri artırılacak.

TÜRKMİN DOĞALGAZ

Anlaşmayla iki ülke, Türkmenistan doğalgazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden transit olarak Türkiye'ye gelmesinin yanı sıra Iğdır-Nahçıvan doğalgaz boru hattının da devreye alınması konusunda mutabakata vardı.

NAHÇİVAN'DA DOĞAL GAZ

Önümüzdeki kış bu boru hattıyla Azerbaycan'dan gelen doğal gaz Türkiye üzerinden Nahçıvan'a ulaştırılacak. Böylece iki kardeş ülke arasında ilk doğrudan doğal gaz bağlantısı kurulmuş olacak.

İLETİM SİSTEMLERİ

İki ülke, Avrupa'ya daha fazla doğalgaz ulaştırılabilmesi amacıyla Avrupa ülkelerinin doğalgaz taşıma sistemlerinin genişletilmesi konusunda ortak çalışmalar yürütecek.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI

Türkiye ile Azerbaycan arasında doğal gaz alanında geçmişten günümüze devam eden işbirliği, her iki ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. İki ülke daha önce Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı ve Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattıyla enerji sektöründe büyük iş birliğine imza atmıştı. Gazın Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını amaçlayan TANAP projesinde iki ülkenin ortak çalışma alanları da araştırıldı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir