Herbert von Karajan Genç Şefler Ödülü sahibini buldu

Salzburg'da düzenlenen Herbert von Karajan Genç Şefler Ödülü'nde finale kalan üç genç şef, benzersiz bir yarışmayla adından söz ettirdi.

Salzburg'da düzenlenen Herbert von Karajan Genç Şefler Ödülü'nde finale kalan üç genç orkestra şefi, benzersiz bir yarışmada hünerlerini sergiliyor.

Dünyanın dört bir yanından 300'ün üzerinde genç yeteneğin katıldığı yarışma, rekabet ortamından uzak, müziğin ağırlıklı olduğu bir atmosferde gerçekleşti.

Karajan Genç Şef Ödülü'nün kazananı Hankyeol Yoon oldu.

Bu prestijli ödülü kim evine götürecek? Final öncesi hazırlık ve coşku var. Tobias Wögerer, konuk şef olarak görev yaptığı Viyana Volksoper'ını yönetmek üzere ayrılır.

Genç Avusturyalı, her boş dakikasını kariyerinin en önemli anına hazırlanmak için harcıyor:

Finalist Tobias Wögerer:

“Bir orkestra şefi olarak çalışma ve hazırlığın %90'ı odanızda, masanızda oturmak, parçalar hakkında çok şey okumak, onlar hakkında düşünmek ve prova yapmaktır. Ama her şeyden önce ne istediğinizi ve gerçekten ne istediğinizi dikkatlice düşünmelisiniz. görüntülemeye çalışın.”

Dünyanın dört bir yanından 300'ün üzerinde genç yetenek yarışmaya katıldı ancak yalnızca üçü finale kalabildi; Tobias Wögerer, Vitali Alekseenok ve Hankyeol Yoon.

Güney Koreli orkestra şefi Hankyeol Yoon çok yönlü bir sanatçı ve aynı zamanda bestecidir.

Hankyeol Yoon:

“Müzisyenlere ilham vermek ve onlarla iletişim kurmak benim için en büyük hedef oldu ve hala da öyle. Müzisyenlerin motive kalabilmesi için esnekliğin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sekiz.” Notlar var. Bu bunu kanıtlamalı. Bunun bir an önce öne çıkarılması ve oynanması gerekiyor.”

Jüri başkanı Manfred Honeck:

“Teknik son derece önemli. Ama aynı zamanda sizin için çalan 100 müzisyeni motive etme ve ilham verme yeteneği de var. Şunu da unutmamalıyız: Sonuçta konser sırasında konuşamayız. Onlar futbol antrenörü gibi davranamazlar, ben de bağıramam. Futbol sahasında her şey sessizce ve sadece ellerinizle oluyor, jestlerinize ve vücut dilinize güvenmeniz gerekiyor.”

Finalistleri zorlu bir hafta bekliyor. Her biri kendi konserini verecek. Adaylara ünlü Salzburg Camerata topluluğu eşlik ediyor. Müzisyenlerin beklentileri de yüksek.

Wally Hase flütçü:

Görmek istediğim bazı şeyler var. Her şeyden önce bu bir kavramdır. Ne yapmak istediğinize dair bir vizyon. Orkestraya güvenin. “Bu bir uzlaşmadır ve bunu gerçekten takdir ediyorum.”

Keman sanatçısı Kana Matsui:

Bana göre güven aynı zamanda doğru kelimedir. Bu çok önemli bir şey çünkü orkestra farklı çalıyor. Bir kişi tüm ses dünyasını tamamen değiştirebilir. Ve bunu büyüleyici buluyorum.

Belaruslu şef Vitali Alekseenok cesur bir konsept seçti. Beethoven'ın 2. Senfonisini Ukraynalı besteci Valentin Silvestrov'un bir eseriyle değiştirerek seslendiriyor.

Finalist Vitali Alekseenok:

“Beethoven'in hareketleri arasında Silvestrov'un sessiz müziği de var. Benim için sessizliği müziğe dönüştürmek gibi bir şey. Silvestrov açıkçası çok ünlü bir besteci, özellikle Ukrayna'da, Doğu Avrupa'da. Onu savaş sırasında Ukrayna-Polonya sınırında bizzat duymuştu. “Onunla başlangıçta kaçışı sırasında onu şoför olarak oradan aldığımda tanıştım.”

Tobias Wögerer:

Burada rekabet duygusu yok, en azından benim için. Elbette gerginlik ve gerginlik var ama hepsinden önemlisi Salzburg Festivali'nde kendi konseriyle çıkış yapabilme beklentisi var. Bu çok özel bir şey.” 06:08

Vitali Alekseenok:

Evet ben de öyle hissediyorum. Bu daha çok müzikle ilgili, rekabetle değil. “Ayrıca konseri sabırsızlıkla bekliyorum ve kendi konser programımızı seçmemize izin verildiği için çok minnettarım.”

Hankyeol Yoon:

Umarım müzisyenler beğenir ve birlikte eğleniriz.”

Yarışma adını bir ikondan alıyor: Herbert von Karajan. Karajan Enstitüsü'nde onun mirası korunuyor ve finalistler, vizyoner bestecinin dünyasını keşfetme konusunda eşsiz bir fırsata sahip oluyor.

Karayan Enstitüsü Müdürü Matthias Röder:

“Karajan arşivlerinde pek çok orijinal materyal, yazışmalar, kitaplar, çalışma notları var. Burada gördüğünüz Boris Godunov'un orkestra şefliği. Bu gerçekten önemli bir belge çünkü Karajan'ın bu başyapıt üzerinde onlarca yıllık çalışmasını belgeliyor.”

Genç şeflere verilen Herbert von Karajan Ödülü, kazanana heyecan verici bir kariyerin kapısını açıyor: Maxime Pascal da onlardan biri. Fransız orkestra şefi ödülü 2014 yılında kazandı.

Maxime Pascal, şefler:

“Sanki bir rüyanın gerçekleşmesi gibi. Bu yarışmayı kazandığım için son derece şanslıydım çünkü harika bir başlangıç ​​noktasıydı.”

Salzburg Festivali'nde Viyana Filarmoni Orkestrası ile opera prodüksiyonu gerçekleştiren ilk ödül sahibi oldu.

Ve finaller geldi. Üç genç orkestra şefi, Salzburg Festivali'ndeki ilk konserini Ödül Konseri Hafta Sonu'nda gerçekleştirecek.

Manfred Honeck Jüri Başkanı:

“Karar vermemiz gerekiyordu. Karajan Genç Şef Ödülü'nün kazananı Hankyeol Yoon.”

Bir aylık yoğun hazırlık süreci sona erdi.

Üçü için de Herbert von Karajan Genç Şefler Ödülü'ne katılmak eşsiz bir deneyimdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir