“Gazze'ye insani yardım sağlayan ilk ülke Türkiye'dir”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 112. Uluslararası Çalışma Konferansı çerçevesinde düzenlenen Filistin Özel Oturumu'na katıldı.

Oturumda Türk ve Filistin bayraklı eşarpla kürsüye çıkan Işıkhan, 7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail işgali ve saldırılarının masum can kayıplarına yol açtığını söyledi.

İsrail saldırıları nedeniyle 15 binden fazla çocuğun hayatını kaybettiğini vurgulayan Işıkhan, şöyle konuştu:

“35.000 Filistinli öldürüldü, 80.000 kişi yaralandı ve 2 milyon insan yerinden edildi. Bu, Gazze'nin ekonomisi ve iş piyasasının, yaygın işsizlik ve altyapının tahrip edilmesiyle çöktü”. Hedef alınması Gazze'deki vahşeti ortaya koyuyor.”

“Türkiye her zaman Filistin halkının yanında olmuştur”

Bakan Işıkhan, uluslararası toplumun sessizliğinin ve eylemsizliğinin uluslararası sistemin başarısızlığının açık göstergesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye her zaman Filistin halkının yanında yer almış, Gazze'de akan kanın durdurulması ve İsrail'in saldırganlığına direnmek için yorulmadan çalışmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü ve vizyoner liderliğinde Türkiye, Gazze'ye 54 bin ton insani yardım ulaştırmıştır. “Filistin halkına insani yardım sağlayan ilk ülkedir. Uluslararası toplum, Filistin halkına olan borcunu ancak 1967 sınırlarına dayalı, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi olarak bütünleşmiş bir Filistin Devleti'nin kurulmasını sağlayarak ödeyebilir.”

“İsrail durmazsa insan haklarından bahsetmek mümkün değil”

Filistin halkıyla dayanışma gösteren ve somut adımlar atan ülkeleri takdir ettiklerini vurgulayan Işıkhan, şöyle devam etti:

“Son BM Genel Kurul kararı ve dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerden gelen tepkiler, Filistinlilerin haklarına artan desteği gösteriyor. Gazze'de sağlık hizmeti veren hastaneler, üniversiteler, okullar ve kamu hizmet binaları bombalandı. Bizlerden de sesimizi yükseltmemiz ve tepki göstermemiz bekleniyor. İsrail yaptığı katliamlardan dolayı dünyanın en büyük kaldırılamaz yükü haline gelmiştir.

İsrail durdurulmadıkça insan haklarından, işçi haklarından, insanlıktan bahsetmek mümkün değildir. Bu vesileyle işçi ve işveren örgütlerini ve uluslararası örgütleri, derhal ateşkes, insani yardım, boykot ve grev çağrısında bulunmaya davet ediyoruz. Aliya İzzetbegoviç'in bir sözünü hatırlatmak isterim: 'Tarihi Allah yazar. Yeter ki nerede duracağımıza karar verelim.” ILO'yu ve tüm ülkeleri bu insanlık trajedisine son vermek için acil ve kararlı adımlar atmaya çağırıyorum. “Dünyadaki tüm vicdani ülkeleri ve işveren örgütlerini birlikte hareket etmeye çağırıyorum. Filistin halkı”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir