Fransa'da polis, bir sinagogu yakmaya çalıştığı iddia edilen bir adamı öldürdü

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı: “Rouen ulusal polis memurları, bu sabah erken saatlerde şehrin sinagogunu ateşe verme niyetinde olduğu açıkça belli olan silahlı bir adamı etkisiz hale getirdi.”

REKLAM

Kuzey Fransa'da bir sinagogu ateşe vermeye çalıştığı iddia edilen bir adam Cuma günü polis tarafından öldürüldü.

Bir polis kaynağı, Rouen'deki memurların “sinagogun yakınında duman çıktığı yönündeki ihbarlar üzerine harekete geçtiğini” söyledi. Olayı bilen bir kaynak, “Elinde bıçak ve demir çubuk bulunan adam, ateş eden polis memuruna yaklaştı” dedi.

Şüpheli olay yerinde hayatını kaybetti.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin sosyal medya hesabında şunları yazdı: “Rouen ulusal polis memurları, bu sabah erken saatlerde şehrin sinagogunu ateşe verme niyetinde olan silahlı bir adamı etkisiz hale getirdi.”

France 3 Normandie'nin haberine göre polis memurları beş kez ateş açtı.

Rouen Belediye Başkanı Nicolas Mayer-Rossignol, sinagoga yapılan saldırının sadece Yahudi cemaatini değil tüm şehri etkilediğini söyledi.

Mayer-Rossignaol, “Bu saldırıdan ve Rouen'deki sinagoga ateş açma girişiminden etkilenen yalnızca Yahudi cemaati değil. Rouen şehrinin tamamı zarar gördü ve şokta” dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik kara operasyonu ve Orta Doğu'da artan gerilim karşısında Fransa, terör alarmını en üst seviyeye çıkardı.

Batı Avrupa'nın en büyük Yahudi ve Müslüman nüfusuna sahip ülkede Yahudi karşıtı eylemler arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir