Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Dil Derneği'nin 37. yıl kutlamasına ev sahipliği yaptı – GÜNDEM

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Dil Derneği'nin 37. yıl kutlamasına ev sahipliği yaptı. Avukat ve şair Yekta Güngör Özden anısına düzenlenen etkinliğe CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Dil Derneği'nin 37. kuruluş yıldönümü kutlamalarına ev sahipliği yaptı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanat Merkezi'nde düzenlenen “Ustalara Saygı” törenine katıldı. Avukat ve şair için düzenlenen törende, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden'in anısına düzenlenen törende, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, açılış konuşmasında Türkiye'deki dil sorununa dikkat çekerek Çankaya Belediyesi ve Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner'e teşekkür etti. 1989 yılından bu yana derneğin faaliyetlerine destek veren Dr.
DİL DERNEĞİ DARBELERE YENİLMEDİDil Derneği'nin kuruluşunun 37. yıl dönümüne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Dil Derneği'nin 12 Eylül'de oluşturulan, Kemalist görünen polis karşıtlarına karşı duran önemli bir kurum olduğunu vurguladı. Güner şöyle devam ediyor: “12 Eylül yönetiminin ve darbecilerin hedef aldığı çok önemli kurumlarımız vardı. Hukuka karşı savaştılar, hukuka karşı çıktılar. Aynı zamanda Atatürkçü görünerek, karşı devrim yaparak Cumhuriyetin ve Atatürk devrimlerinin kazanımlarını gerçekleştirdiler. Dil Derneği, karşı darbecilere yenilmeyen, direnen, yorulmadan mücadele eden insanların başlattığı yeni bir devrimdir. Ayrıca geçmişten günümüze 37 yıldır bu yolculukta emeği geçen tüm gönüllülerime ve yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.DİL DERNEĞİNDE HER ZAMAN OLACAĞIZ12 Eylül yönetiminin bugün karşı karşıya kaldığı bir diğer alanın da hukuk alanı olduğunu söylemiştik. Hukuku katlettiler. Ama bugün Dil Bilimleri Derneğimiz 37. yılını hukuk alanında çok değerli bir insana adadığı için, 12 Eylül'le de yeni bir hesaplaşmayla karşı karşıya olduğunu düşünüyorum. Sayın Yekta Güngör Özden de benim gibi hukuk mücadelesine genç yaşta başladı; Bülent Ecevit ve İsmet İnönü'yü savunarak çok değerli bir hukuk mücadelesi vermiş, partimizin hukuk danışmanlığını yapmış, bu hayatını Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli kurumlarından biri olan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı ile taçlandırmış çok değerli bir isimdir. Dil Derneği bu yılını bir hak adamına ithaf ederek, kanaatimce, 37 yıl önce başlayan devrim çerçevesinde çok değerli bir adım atıyor. Bugün sizlerle birlikte bu mücadeleyi sürdürmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum. “Bundan sonra yaşanacak her olayda üzerimize düşeni yapacağımızı, bunun görevimiz olduğunun bilinciyle tereddüt etmeden her zaman bir adım arkanızda koşacağımızı belirtiyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. sevgiler, hepiniz.”
SAF BİR ATATÜRKÇÜ VE DİL DERNEĞİ DOSTUBelediye Başkanı Güner'in ardından CHP'nin kuruluş kongresi aşamasında olduğunu açıklayan Özgür Özel, geçmişte Dil Derneği'nin kontrolüne geçerek yazılı belgelerini basan partinin bu geleneği sürdürmek istediğini söyledi. Özel, “Sevgi Özel çok stratejik bir konumda. Sağınızda İsmet İnönü'nün ikinci genel başkanının avukatı Yekta Güngör Özden, solunuzda ise son cumhurbaşkanının avukatı Hüseyin Can Güner var. Cumhuriyet Halk Partisi, 30 yaşında, röportaj Mağdur babasını 1 yaşında kaybetmiş, tüm sınavlarda birinci olmuş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni dereceyle girmiş ve dereceyle mezun olmuştur. Gençti, gece gözlerimizi kapattığımızda Anıtkabir, Meclis, Çankaya Köşkü ve karargâhımız ona emanetti, saftı “Atatürkçü olduğu ve Dil Bilimleri Derneği'nin dostu olduğu için orada yaşıyor” dedi. , Belediye Başkanı Güner'i işaret ediyor. DİL DERNEĞİ, CHP'NİN STATÜ KOMİSYONUNDA DA TEMSİL EDİLECEKBaşkan Özel, kojenerasyon mevzuatı çalışmalarında mahalle ve ilçelerden görüş alınması aşamasının tamamlandığını ve illerden görüş alındığını belirterek, şöyle konuştu: “Tüzük hazırlama komisyonu en kısa sürede çalışmalara başlayacak. gelecek ayın başında.” Özel, bu komisyonda CHP'li milletvekilleri ve parti meclis üyelerinin yer alacağını söyledi. Her il başkanlığından bir temsilciye ihtiyaç duyulacağını ve tüzüğün yazılmaya başlandığı andan itibaren dil derneğinin komisyonda temsil edileceğini söyledi.SANAT DOLU GECEKonuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner ve Atatürk'e olan sevgisini “Nereden bakarsan bak güzeldir” sözleriyle dile getiren ve adalet için mücadele eden Sevgi Özel Dil Derneği Başkanı Yekta 92 yıllık yaşamını avukat, şair ve edebiyatçı olarak sürdürdü. Hatıralarını Güngör Özden'e bağışladı. Yekta Güngör Özden'in arkadaşları Işık Kansu, Pınar Ayhan, Erkan Yücel ve Hazar Arısoy da derneğin 37. yıl dönümünün önemine ilişkin konuşmalar yaptı. Gece, gitarist Duru Yavşan ve soprano Tuğba Ezer'in konseriyle sona erdi. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir