Zeytinyağı ve ayçiçek yağının faydaları ve kullanımı

Zeytinyağı ve ayçiçek yağının faydaları ve kullanımı – Sıhhat Haberleri

Zeytinyağı ve ayçiçek yağının faydaları ve kullanımı

Zeytinyağı; natürel, riviera ve rafine zeytinyağı olarak çeşitli türlere ayrılmaktadır. Rafine zeytinyağı, rafinasyon işleminde kokunun yok edilmesi, renk tonunun daha açık olması ve özgür asitlik düzeyinin azaltması sonucu ortaya çıkan çeşitidir. Riviera zeytinyağı, yüksek asitlik derecesine haiz, rafine ve natürel zeytinyağının birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan çeşitidir. Natürel zeytinyağı, yalnız fizyolojik işlemler uygulanarak üretilen yağ çeşitidir bu sebeple yoğun bir koku ve tada haizdir. Direkt tüketime hazır durumdadır ve öğünlere pişirmeye gerek kalmadan eklenebilmektedir.

Zeytinyağı içerik olarak yüksek oranda tekli doymamış yağ asitlerini, düşük oranda da doymuş yağ asitlerini ihtiva eder. Zeytinyağı antioksidan bakımından oldukça zengindir. İçerdiği E vitamini yardımıyla kuvvetli bir antioksidandır, bağışıklık sistemini destek sunar. İçerdiği K vitamini yardımıyla ise kemik sağlığında ve kan pıhtılaşmasında ve yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Zeytinyağı ihtiva ettiği vitaminler yardımıyla bununla beraber hazımsızlık ve kabızlık sorunlarının de önüne geçmekte destek olmaktadır. İçerdiği A ve E vitaminleri sebebiyle saçı besleyerek saç dökülmesini engeller ve saçın güçlenmesini desteklemektedir.

Akdeniz tipi beslenmesinde baş rol oynayan zeytinyağı yüksek oranda ihtiva ettiği oleik asit yardımıyla LDL doğrusu fena kolesterolün düşürülmesinde, HDL doğrusu iyi kolesterolün yükselmesinde yardımcıdır. Bununla beraber inflamasyonu azaltarak kardiyovasküler hastalıklara karşı da koruyucudur.

Her şeyde olduğu şeklinde zeytinyağın tüketiminde de porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı tüketimi sonucu damarlarda tıkanıklığa, vücuttaki yağ dağılımında dengesizliğe yol açabilmektedir.

Ayçiçek yağı içerik olarak bakıldığında yüksek oranda tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içermektedir. Kolesterol içermez ve doymuş yağ oranı da düşüktür. Ayçiçek yağı, oleik asit ve linoleik asit açısından varlıklı bir içeriğe haizdir. Bu sayede sağlığa birçok pozitif katkı sağlamaktadır. Antioksidan açısından zengindir, antiinflamatuar tesir göstermektedir, sindirim açısından kolaylık sağlar, kabızlığı önler, A ve E vitamini içermesinden dolayı cilt sağlığına da iyi gelmektedir.

Gereğinden fazla ayçiçek yağı tüketimi sonucu bazı sıhhat problemleri ve sivilce, yağlanma şeklinde problemler ortaya çıkabilmektedir. Her besinde olduğu şeklinde ayçiçek yağını da dengeli ve kontrollü tüketmekte yarar vardır.

Peki hangi yağı tercih etmeliyiz? Ayçiçek yağının yanma derecesi daha düşük olduğundan kızartmalarda daha acele bozulma gösterecektir. Bu sebeple ayçiçek yağının yanlış kullanımı sonucu zararlar ortaya çıkabilmektedir. Zeytinyağına gelirsek ise soğuk yemeklerde, salatalarda sızma zeytinyağı, sıcak yemeklerde ve kızartmalarda ise riviera zeytinyağının tercih edilmesi uygun olacaktır.

Yoruma kapalı.