Zelenskiy’den Karadeniz Tahıl Girişimi açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Kiev’de Guterres ile bir araya geldi. Başkanlığındaki heyetler arasında baş başa ve karşılıklı görüşmelerin ardından başkent Kiev’de ortak basın toplantısı düzenlendi. Zelenskiy, burada yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcında Rus ordusunun kontrolünde olan Zaporozhye Nükleer Santrali’nin yeniden Ukrayna’nın kontrolüne geçmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’da kontrolündeki Zaporozhian Nükleer Santrali’ne şantaj yaptığını savunan Zelenskiy, “Zaporozhye Nükleer Santrali yeniden Ukrayna’nın tam kontrolüne geçmelidir. Bu sadece Ukrayna’nın değil, küresel bir güvenlik sorunudur.” dedi.

Guterres ile 18 Mart’tan sonra Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sürdürülmesi konusunu görüştüklerini kaydeden Zelenskiy, “Bugün tüm dünyanın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sürdürmesi için temel bir ihtiyaç olduğu konusunda mutabık kaldık. 18 Mart’tan sonra Karadeniz” . ifadesini kullandı.

“Ukrayna’dan Tahıl” girişimi kapsamında 140 bin ton gıda ürününün ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırıldığını belirten Zelenskiy, “Bu girişimi ve Karadeniz Tahıl girişimini Milletler Birleşerek önemli ölçüde güçlendireceğimize eminim. küresel gıda güvenliği için daha fazla garanti sağlamak.” dedi.

“ZAPORIJA NÜKLEER SANTRALİNİN EMNİYETİ VE EMNİYETİ HAYATİ ÖNEMLİDİR”

Guteres, Rusya’yı Ukrayna’ya saldırı düzenlemekle de suçlayarak, Birleşmiş Milletler olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlatarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurgulayan Guterres, şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler’in tutumu kesinlikle açıktır. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nün ve uluslararası hukukun ihlalidir. Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü uluslararası hukuka uygun olarak korunmalıdır. Ukrayna’nın tanınan sınırları, savaşın başlamasının yıldönümünde, Birleşmiş Milletler Şartı, uluslararası hukuk ve Genel Kurul Kararı uyarınca adil bir barışı güvence altına almak için nihai hedefimiz açıktır.”

Zaporozhye Nükleer Santrali’nin güvenliğine dikkat çeken Guterres, “Zaporozhye Nükleer Santrali’nin emniyeti ve güvenliği hayati önem taşıyor. Bölgeyi tamamen askerden arındırmanın ve normale döndürmenin yollarını bulmak için olası arabuluculuğun da önemli olabileceğine inanıyorum. sistemin çalışması”. değerlendirmesini yaptı.

UKRAYNA LİMANLARINDAN 23 MİLYON TONDAN FAZLA BUĞDAY İHRACATI

Geçen yıl İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi sayesinde Ukrayna limanlarından 23 milyon tondan fazla tahıl ihraç edildiğini kaydeden Guterres, “(Karadeniz Tahıl Girişimi), küresel gıda fiyatlarının düşmesine katkıda bulundu ve insanlara yardım etti. özellikle gelişmekte olan ülkelerde savaş için yüksek bedeller ödüyorlar, acil yardım sağlıyorlar.” dedi.

Bahsi geçen girişimin 18 Mart’tan sonra uzatılması gerektiğini vurgulayan Guterres, “Karadeniz Hububat Girişimi’nin 18 Mart’tan sonra da sürdürülmesinin büyük öneminin altını çizmek isterim.” dedi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom