Zelenskiy’den Batı’ya Rus turistlere yasak çağrısı

plaj görüntüsü

Kaynak, Getty Images

21 dakika ilkin

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı ülkelere tüm Rus ziyaretçilere yasak getirme çağrısında bulunmuş oldu. Kremlin’in tepki gösterdiği bu çağrıya benzer yorumlar daha ilkin başka bazı Avrupa ülkeleri tarafınca da dile getirilmişti.

Washington Post’a konuşan Zelenskiy, Rusların “felsefelerini değiştirene kadar kendi dünyalarında yaşamaları icap ettiğini” söylemiş oldu.

Zelenskiy bu şekilde bir yasağın, Rus havayolu şirketlerini ve Kremlin’le bağlantılı yetkilileri engellemiş olan mevcut yaptırımlardan daha etkili olacağını savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, Zelenskiy’nin önerisini kınayarak, “buna son aşama negatif gözle bakılır” dedi.

“Rusları ya da Rusya’yı izole etmeye yönelik her türlü girişim, geleceği olmayan bir süreçtir” ifadesini kullanan Peskov, öneriyi İkinci Dünya Savaşı’na giden süreçteki ulusalcı uygulamalara benzetti.

Rusya vatandaşları hala Avrupa Birliği ve ABD vizesi alabiliyor.

Yaptırımlara karşın Rusya’nın geniş küresel iş bağlantılarına haiz olması ve Rus turistlerin dinlence bölgelerinde halen hoş karşılanması sebebiyle Zelenskiy’nin çağrısının sınırı olan bir destek bulabileceğine inanılıyor.

Sadece Salı günü toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Estonya Başbakanı Kaja Kallas, “Ruslara gezgin vizesi vermeyi durdurun. Avrupa’yı ziyaret etmek bir ayrıcalıktır, bir insan hakkı değil” dedi.

Geçtiğimiz ay Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics da, Avrupa haberlerine odaklanan Politico web sitesine verdiği demeçte, insani nedenlerle tanınacak istisnalar haricinde AB ülkelerinin Ruslara vize vermeyi kısıtlaması icap ettiğini söylemişti.

İki ülke de Ruslara Schengen vizesi vermeyi durdurdu sadece başka ülkelerden vize alanlar gene de Estonya ve Letonya’ya girebiliyor.

Finlandiya da Rus ziyaretçilere yönelik kısıtlamaları destekliyor.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ulusal gösterim kuruluşu YLE’ye verdiği demeçte “Rusya Avrupa’da saldırgan, acımasız bir cenk yürütürken Rusların düzgüsel bir yaşam sürmesi, Avrupa’da gezi etmesi, gezgin olması doğru değil” dedi.

Estonya ve Finlandiya’nın vize konusunu yakında yapılacak bir AB dışişleri bakanları toplantısında gündeme getirmesi planlanıyor.

Diplomatik problemler yaşayan Bulgaristan ve Rusya, bir süredir karşılıklı olarak vize vermeyi bıraktı.

rusya pasaportu

Kaynak, AFP

AB’nin Schengen vizesi bir ziyaretçinin gezim ya da iş amacıyla 90 güne kadar üye ülkelerde kalmasına izin veriyor.

Ziyaretçi bu süre zarfında 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesinde serbestçe gezi edebiliyor.

Schengen bölgesi 22 AB ülkesinin yanı sıra İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn’ı kapsıyor.

Dolayısıyla Rus vatandaşları, direkt hava bağlantısı olmasa da bir çok AB ülkesini ziyaret edebiliyor.

Sadece Batı’nın yaptırım sıralamasında yer edinen Putin ve Rus ordusuyla bağlantılı pek fazlaca yetkili ile oligarkların ziyaretleri engelleniyor.

Zelenskiy daha ilkin, Batı’yı Rusya’dan meydana getirilen tüm naturel gaz ve petrol ithalatını durdurmaktaki başarısızlığından dolayı kınamıştı.

Rusya’nın işgalinden doğan hiddet, Ukrayna’da Rus kültürü ve diline karşı tepkiye yol açtı.

Bazı Ukraynalı ünlüler, cemiyet içinde artık Ukrayna’da yüzyıllardır konuşulan ve son aşama yaygın olan Rusçayı kullanmayacaklarını duyurdular.

Başkent Kiev’de, Rusya yada Sovyetler dönemiyle bağlantılı beş metro istasyonunun adı web üstünden oylamayla değiştirildi. Leo Tolstoy Meydanı Vasyl Stus, Dinyeper’in Kahramanları durağı Ukrayna’nın Kahramanları isimlerini aldı.

Yoruma kapalı.