Zelenskiy ve Trudeau Kiev’de bir araya geldi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Ukrayna’nın diplomatik temasları da devam ediyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Zelenskiy, Kanada Başbakanı Trudeau ile yaptığı görüşmede, Kanada’nın Ukrayna ve Avrupa-Atlantik topluluğunun güvenlik ihtiyaçlarını en çok destekleyen ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Ukrayna’nın tüm gerekliliklerini yerine getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan eminim. NATO zirvesine katılmak” dedi.

“RUSYA’YA KARŞI SALDIRI HAREKETİMİZE DEVAM EDİYORUZ”

Ukrayna ordusunun taarruz halinde olduğunu belirten Zelenskiy, “Ukrayna’da Rusya’ya yönelik saldırılarınız devam ediyor. Ordumuzun nerede olduğunu söylemeyeceğim ama tüm sonuçları göreceğiz.” Zelenskiy, Rusya’nın savaşla ilgili doğrulanmamış bilgilere inanmaması gerektiğini söyledi.

UKRAYNA’YA 500 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM

Zelenskiy ile kamera karşısına geçen Trudeau, Kanada’nın Ukrayna’yı desteklediğini söyledi. Kanada’nın Ukrayna’ya 500 milyon dolarlık yeni askeri yardımda bulunacağını belirten Trudeau, “Kanada, Ukrayna’nın NATO üyeliğini destekliyor. Ukrayna ve Kanada, Temmuz 2023’te Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde bu konuları tartışmayı dört gözle bekliyor” dedi. ifadeler. Trudeau daha sonra sosyal medya hesabında, “Kanada Ukrayna’nın yanındadır. Bugün Zelensky’ye ve Rusya’nın vahşice işgal ettiği Ukrayna halkına bağlılığımı yeniden teyit etmek için Kiev’e gittim.”

Yoruma kapalı.