Zelenskiy: Ukrayna-Rusya savaşı Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli

Kaynak, Reuters

6 dakika ilkin

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesindeki savaşın Kırım’da başladığını söylemiş oldu. Zelenskiy, “Harp, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli” dedi. Rusya, Ukrayna’nın parçası olan Kırım’ı, internasyonal toplumun meşru olmadığını vurguladığı bir referandumun arkasından 2014’te ilhak etmişti.

Zelenskiy ise son ulusa sesleniş konuşmasını, Kırım’daki bir Rus üssünde meydana gelen ve bir kişinin öldüğü, sekiz kişinin de yaralandığı patlamaların arkasından yapmış oldu.

Sadece konuşmasında patlamalara değinmeyen Zelensky, “Kırım, Ukrayna’ya aittir. Kırım’dan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Zelensky, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açmış olduğu savaşın, Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız” diye konuştu.

Patlamaların meydana geldiği Novofederika civarlarındaki Saky Askeri Üssü, Kırım’ın batısında, Rus turistlerin de tercih etmiş olduğu dinlence beldelerine yakın bir konumda bulunuyor.

Rusya Müdafa Bakanlığı, üste cephane deposunda patlamalar meydana geldiğini, Ukrayna’nın herhangi bir saldırısının söz mevzusu olmadığını deklare etti.

Zelenskiy’nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak da, patlamalarla ilgileri olmadığını söylemiş oldu.

Saky Askeri Üssü'nden yükselen dumanlar

Kaynak, Reuters

Görgü tanıkları minimum 12 patlama sesi duyduklarını söylerken, toplumsal medyada piyasaya çıkan bazı videolarda üs çevresindeki plajlarda bulunanların panşik yaşadıkları görüldü.

Eski Rusya Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitry Medvedev, geçen ay yapmış olduğu konuşmada, Kırım’ı hedef almasının Ukrayna için “kıyamet” anlamına geleceğini söylemişti.

Ülkesinin Rusya’yla cenk bitmeden Kırım’ı geri alması icap ettiğini söyleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ise daha ilkin bu mevzuda değişik açıklamalar yapmıştı.

Zelenskiy, Rusya’nın ülkesini işgale başladığı 24 Şubat’tan önceki mevzilere çekilmesi halinde ateşkesi kabul edeceklerini söylemiş, Kırım’ın Ukrayna’ya geri verilmesini sulh koşulları içinde saymamıştı.

Yoruma kapalı.