Yunan belgelerinde Osmanlı’ya övgü – Son Dakika Haberler

Son yıllarda internasyonal hukuku hiçe sayarak her platformda Türkiye karşıtlığına soyunan ve sık sık Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kirli propaganda yapanYunanistan’ı zamanı belgeler de yalan olduğunu beyan etti.

YAĞMA YOK, HUZUR VAR

ABD merkezli AP haber ajansı, Yunanistan’daki Athos Dağı’ndaki Pantokrator Manastırı’ndaki Osmanlı arşivini haberleştirdi. Haberde Almanya’daki Berlin Freie Üniversitesi’nden uzmanların görüşlerine yer verildi. Uzmanların “Belgeler, Yunanistan’da kabul edilen ‘Osmanlı yağmalaması’ anlayışının tersini gösteriyor” görüşlerine yer verildi.

El yazmaları, “Yeni yöneticilerin toplumu kanatları altına aldığını, onlara özerklik verdiğini ve dış müdahalelerden koruduğunu” gösteriyor. Profesör Jannis Niehoff- Panagiotidis ile projede çalışan Freie Üniversitesi’nden Anastasios Nikopoulos, “Ezici çoğunluk yasal belgeler” dedi. Nikopoulos, “Padişah fermanları bölgenin, tüm fatihlerin saygısını kazanmayı başardığını gösteriyor” dedi.

GARANTİ PADİŞAHTAN

ARAŞTIRMACI Anastasios Nikopoulos, Osmanlı hükümdarı II. Murad’ın ilk eylemlerinden birinin 1430’da toplumu korumuş olan bir yasal belge hazırlamak bulunduğunu hatırlattı. Nikopoulos “Bu oldukca şey konu alıyor. Athos Dağı’nın yönetimsel sisteminin korunmasını Osmanlı padişahı bizzat sağlamış oldu” dedi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom