Yeni yasama yılında TBMM’nin gündeminde neler olacak?

48 dakika ilkin

Ayşe Sayın | Ankara

tbmm

Kaynak, dha

Yeni yasama yılına 1 Ekim’de başlamış olacak olan TBMM’yi yoğun bir mesai bekliyor. Seçim sürecine girilecek olması sebebiyle iktidar partisinin gündeminde ise iktisat ağırlıklı düzenlemeler olacak.

Asgari ücretin vergi diliminden muaf tutulması ve kripto para sistemine yasal düzenleme de iktidarın gündeminde.

Kripto paraya yasal çerçeve

Bu çerçevede uzun süredir AKP yöneticilerinin üstünde çalmış olduğu kripto para piyasasının yasal altyapıya kavuşturulmasına dönük yasa teklifinin sunulması planlanıyor.

Kripto para şirketlerinin güvenirliğini artırmaya dönük çerçeve düzenlemeleri içereceği belirtilen yasa teklifiyle uluslar arası kripto para şirketlerine Türkiye’de şirket kurma olanağı sağlanması, bu şirketlere Ana para Piyasası Kurulu’ndan lisans alma, teknik altyapı yeterliliğini sağlama zorunluluğu getirilmesi düşünülüyor.

Düzenlemenin daha fazlaca çerçeve yasa durumunda olacağını belirten parti kaynakları, detayların, yönetmelik benzer biçimde ikincil mevzuatla düzenleneceğini belirtiyorlar.

Banka tereddüt yarattı, finans kurumu olacaklar

AKP grubu ek olarak kapsamlı bir “iktisat poşet” teklifi üstünde de çalışıyor.

Bu kapsamda, faizsiz bankacılık olarak vasıflandırılan katılım bankalarının isminin değiştirilerek, 2005 yılı öncesinde olduğu benzer biçimde finans kuruluşu olarak tanımlanması öngörülüyor.

AKP kulislerinde bu değişikliğe gerek duyulmasının sebebi olarak “Muhafazakarların banka ifadesine tereddütle yaklaşması” gösteriliyor.

Katılım bankalarını ağırlıklı olarak tutucu mudilerin tercih ettiğine dikkat çeken parti kaynakları, banka ifadesinin faizi çağrıştırdığı için mudilerde hastalık yarattığını belirtiyorlar.

Katılım bankaları, 2005 yılında meydana getirilen yasa değişikliğine kadar finans kurumu olarak tanımlanıyordu.

Asgari tutara vergi dilimi dışı bırakma formülü

İktidarın üstünde çalmış olduğu bir başka düzenleme ise asgari ücretten vergi dilimine girilmesi sebebiyle meydana getirilen kesintinin iptal edilmesi.

Bu çerçevede, asgari ücretin vergi dilimine girmemesi için vergisiz bir “kaynak transferi” formülü üstünde durulduğu belirtiliyor.

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik bakanlığının üstünde çalmış olduğu emeklilikte yaşa takılanlar için (EYT) emeklilik düzenlemesinin de Meclis’e gelmesi planlanıyor.

Dezenformasyon teklifi raftan inecek

TBMM tatile girmeden ilkin komisyonda kabul edilen, sadece muhalefetin itirazları ve süre baskısını da dikkate alan AKP ve MHP’nin Genel Kurul’a sunmaktan vazgeçmiş olduğu “dezenformasyon” teklifinin de yeni yasama yılında Meclis’e getirilmesi planlanıyor.

Muhalefetin “basına sıkıdüzen torbası” olarak nitelendirdiği ve toplumsal medyaya dönük yeni yaptırımlar da içeren yasa teklifinde dar kapsamlı değişim yapılabileceği, sadece ana çerçevenin korunacağı konuşuluyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom