Yemen ordusu Taiz’deki çatışmalarda 3 Husi milisin öldüğünü açıkladı

Yemen ordusuna bağlı Taiz medya ofisinin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Taiz şehrinin doğusundaki cephelerde ordu güçleri ile Husi milisler arasında çatışma çıktığı belirtildi.

Çatışmalarda 3 Husi milis üyesinin öldüğünü ve 5 kişinin de yaralandığının bildirildiği basın açıklamasında, silahlı kuvvetler arasında olası kurban varlığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Taiz’deki ordu komutanlığı sözcü yardımcısı Albay Abdulbasit al-Bahr, yaptığı basın açıklamasında, Husilerin Taiz’in çeşitli bölgelerindeki askeri karakollara sızma girişiminin ordu güçleri tarafından başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Bahr, iki gün önce Husilerin insansız hava araçlarıyla Taiz’de sivillerin yaşadığı bölgelerdeki altyapı ve yolları hedef aldığını ve bu saldırıların Taiz kuşatmasının kırılmasını önlemek için yapıldığını söyledi.

Yemen’de İran destekli Husiler, ülkenin hükümet güçleri tarafından kontrol edilen güneybatısındaki Taiz’i yaklaşık 8 yıldır ablukaya aldı.

YEMEN’DE İÇ SAVAŞ

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen’de hükümet ile Husiler arasında 2 Nisan 2022’de başlayan ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Suudi Arabistan ve Umman’dan heyetler, Yemen’deki ateşkesi yenilemeye yönelik uluslararası ve bölgesel çabaların bir parçası olarak 8 Nisan’da Husi kontrolündeki Sana’da temaslar başlattı ve heyetler 13 Nisan’a kadar Sana’dan ayrıldı.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mubarak, Suudi Arabistan heyeti ile Husiler arasındaki görüşmelerin Ramazan Bayramı’ndan sonra yeniden başlayacağını duyurdu.

Yoruma kapalı.