Yaz aylarında bu yiyeceklerden uzak durun

Yaz aylarında bu yiyeceklerden uzak durun – Sıhhat Haberleri

Yaz aylarında bu yiyeceklerden uzak durun

Yaz aylarında tüketilen yağlı ve ağır yemekler, aşırı meyve tüketimi ve terleme sebebiyle oluşan su kaybı insan vücudunu mühim şekilde etkiliyor. Bunların önüne geçmek için Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Davut Sakız, yaz aylarında beslenme şekli ile ilgili data verdi. Sakız, karbonhidratın belirli bir düzeyde tüketilmesi, akşam öğününde yenmesi planlananın ağır yemeklerin öğlen önüne çekilmesi, aşırı meyve tüketimi yerine ise avuç içi kadar meyve tüketilip bolca su içilmesi mevzusunda uyardı. Bölge olarak sıcak ve kurak bir havada yaşandığını belirten Dr. Sakız, “Toplumumuzda hem şeker hem gerilim hastalığı hem de aşırı kiloluluk devasa yükseklikte seviyelerde bulunmaktadır. Toplumumuzun ortalama yüzde 15’i şeker hastası, yüzde 30’a kadar hasta da şeker öncesi dönemde ve insülin direnci döneminde. Yüzde 30’ların üstünde bir oranında da hipertansiyonumuz var. Esasen obezitede Avrupa birincisiyiz. Durum bu şekilde olunca sıcak havaların etkisiyle bilhassa sıvı alımımıza dikkat etmeliyiz. Günlük 2-2,5 litre kadar sıvı almalıyız. Bu sıvıyı doğal olarak meşrubatlar şeklinde değil de su şeklinde almamız daha mühim. Bundan dolayı meşrubatlarla aldığımız sıvının içindeki öteki solitler bizim idrara çıkmamızı niçin olarak bu sıvıyı atmamıza niçin oluyor. Vücudumuz gene susuz kalıyor. Bu yüzden su alımımızı 2-2,5 litre civarında tutmamız gerekmekte” dedi. “Kızartmalardan, yağlı gıdalardan uzak durmamız gerekiyor” Ağır gıdalardan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Sakız, “Bilhassa

kızartmalardan, yağlı gıdalardan uzak durmamız gerekiyor

Karbonhidrat dediğimiz gıdalardan da bilhassa rahat karbonhidratlardan uzak durmamız gerekmektedir. Temelde rahat karbonhidrat dediğimiz gıdaları azca tüketmemiz daha iyi olacaktır. Rahat karbonhidrat dediğimiz gıdalar nedir, ağzımıza koyduğumuz da genel olarak tatlı tadı veren şeylerdir. Örneğin kahvaltıda bunlar ne olabilir reçel, bal benzer biçimde gıdalar olabilir. Bu tarz şeyleri olabildiğince azca tüketmemiz gerekmektedir. Çaya attığımız şeker de rahat karbonhidrattır. Kahvaltıda domates, salatalık, peynir benzer biçimde gıdalarla beslenmemiz gerekir. Ekmek alımımızı da belirli bir düzeyde tutmalıyız. Yoksun da kalmamalıyız, devasa yükseklikte düzeyde de tüketmemiz yanlış olacaktır. Akşam öğününde ağır bir yiyecek yiyeceksek, akşamın geç saatlerinde yiyip rahatsız olacağımıza sıcak havalarda bunu öğle saatlerinde yiyecek daha mantıklı olacaktır. Ağır öğünü öğlene çekmek hem sindirimimiz hem de metabolizmamız açısından daha iyi olacaktır. Bundan dolayı hareket halinde olduğumuz için o yemeği yakmamız daha kolay olacaktır. Fakat söylediğim benzer biçimde ağır öğünü öğlene çekmek ile öğleni ağır yiyecek değişik şeyler. Ağır yiyecekleri mümkün olduğunca yememeye çalışacağız fakat en ağır öğünümüzü öğlene çekebiliriz. Akşam yemeklerinde sebze ağırlıklı, daha rahat, daha hafifçe, sindirimi rahat yemekler yememiz önemlidir. Bununla beraber akşam yiyeceklerini bilhassa saat 18.00 ve 19.00’dan sonrasında yememek doğru olacaktır” diye konuştu.

“Meyve tüketimi avuç içi kadar olmalı”

Aşırı meyve tüketiminin de zararı olan bulunduğunu aktaran Sakız, “Meyveler hakikaten bizim ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu yüzden tüketmemiz önemlidir. Fakat bir tabak meyve yiyecek fazlaca sıhhatli bir durum değildir. Meyve porsiyonumuz avucumuzun içine sığacak kadar olmalıdır. Bir tabak meyve yiyecek fazla enerji alma ve kilo almak anlamına gelmektedir. Meyveleri belirli bir seviyede yiyecek yememiz gerekmektedir. Aç mı yemeliyiz, tok mu yemeliyiz sorusuna erişince ara öğünlerde öğle ile akşam ve öğle ile kahvaltı içinde yiyecek daha mantıklı olabilir. Dondurma yememize engel olabilecek bir hastalığımız yoksa eğer ara öğün olarak doğrusu kahvaltıyla öğle yemeği ve öğle yemeği ile akşam içinde ara öğün yerine tüketilebilir” şeklinde konuştu.

Yoruma kapalı.