YAŞ kararları: Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti, Genelkurmay Başkanı Güler’in görev süresi bir yıl uzatıldı

4 Ağustos 2022

Ayşe Sayın | Ankara

yaş

Kaynak, dha

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı. Yaş haddi ve görev süresi dolan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi 1 yıl uzatıldı, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında değişiklik oldu.

Kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu atanırken, Orgeneral Hasan Kaüçkakyüz’ün yerine de Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) terfi, emeklilik ve atamaların karara bağlandığı Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararları onaylamasının arkasından, alınan kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca kamuoyuna deklare etti.

Güler’in görev süresi

YAŞ’ta alınan karar doğrultusunda hem görev süresi, hem de yaş haddi dolan Genelkurmay Başkanı Güler’in görev süresi beklendiği şeklinde 1 yıl uzatıldı.

TBMM tatile girmeden ilkin Askerlik Yasası’nda meydana getirilen değişiklikle, Genelkurmay Başkanı için yaş haddinden emeklilik süresi 5 yıl artırılarak 72’ye çıkarılmıştı.

Böylece bu yıl yaş haddini dolduracak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görevde kalmasının önü açılmıştı.

Deniz ve Hava’da değişiklik

YAŞ’ta sürpriz değişim ise Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilirken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, yerini korudu.

Özbal’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Küçükakyüz’ün yerine de  Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan atandı.

40 general ve amiralin görev süresi uzadı, 38’i ise emekli edildi

Kalınca’ın açıklamasına nazaran halen 264 olan general ve amiral sayısı, YAŞ’ta alınan karar doğrultusunda 30 Ağustos itibariyle 273’e yükselecek.

16 general ve amiralin bir üst rütbeye, 47 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiği YAŞ’ta, 40 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 313 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı.

38 general ve amiral ise “kadrosuzluk” sebebiyle emekliye sevk edildi.

Terfi eden general ve amiraller

YAŞ’ta alınan karar doğrultusunda,

  • Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu orgeneralliğe,
  • Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay korgeneralliğe,
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümgeneral İsmail Iyi sabahlar korgeneralliğe terfi etti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneral Osman Aytaç, Tuğgeneral Mustafa Koşan, Tuğgeneral Tamer Atay, Tuğgeneral Alparslan Kılınç, Tuğgeneral Fetih edilmesi Oltu, Tuğgeneral Sinan Eren, tümgeneral rütbesine yükseltildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümamiral Rafet Oktar, Tümamiral Erhan Aydın, Tümamiral Nihat Baran tümamiralliğe,  Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneral Ergin Dinç, Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Tuğgeneral Ali Özmen tümgeneralliğe terfi ettirildi.

YAŞ kararları 30 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

Yoruma kapalı.