Yardım diplomasisi depremde geri döndü

Depremlerin ardından dünyanın her yerinden Türkiye’ye ender küresel destek sağlandı. 76 ülke arama kurtarma ekipleri gönderdi, 100 ülkeden yardım teklifleri geldi. Türkiye’nin yaralarını sarmasına destek olmak için El Cezire kanalına dikkat çekildi. Türkiye’nin yıllardır sürdürdüğü yardım diplomasisine vurgu yapıldı. Türkiye, gayri safi milli hasılasına göre insani yardımda birinci sırada yer alıyor. El Cezire’nin analizi, “Türkiye’nin yardım diplomasisinin küresel yardımla geri döndüğünü” belirtiyor.

“TÜRKİYE’Yİ UNUTMADILAR”
Analizde, “Türkiye, AK Parti’nin 2013 yılından bu yana benimsediği insani diplomasi yaklaşımı doğrultusunda çalışıyor. Sayısız ülkeye ulaşan Türkiye, yıllardır peşinden koştuğu yardımlarla küresel ölçekte nüfuz kazandı.”

Haberde, İtalya’daki Trieste Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Federico Donelli, “Benim için en etkileyici şey, Güney Afrika, Etiyopya gibi büyük bölgesel oyuncuların ve hatta Sudan, Burundi ve Somali’nin derhal Türkiye’ye yardım ekipleri göndermesi, şüphesiz Türkiye’nin insani diplomasi de dahil olmak üzere çeşitli araçlar kullanan dış politikasının bir sonucudur.

Yoruma kapalı.