Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Uygun Bölgeler

Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Uygun Bölgeler

Yamaç paraşütü eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını Artemis Paragliding sitesinde bulabilirsiniz…  Artemis Paragliding Fetihiye bölgesinde yamaç paraşütü konusunda uzman bir ekiptir. Konumuza dönecek olursak, Ilk olarak, “Yamaç paraşütü nedir?” sorusu ile başlamış olalım. “Paragliding” olarak da anılan yamaç paraşütü, ekstrem sporlar içinde yer ediniyor. Yamaç paraşütü söz mevzusu olduğunda, hususi bir iniş – kalkış pistine gereksinim duyulmuyor. Bununla beraber; bir hava aracına gerekseme duyulmadan yalnızca rüzgar eşliğinde yapılabilen bir spor dalı olarak biliniyor. İhtiyaç duyulan dört temel ekipman; kanat (kubbe), askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve kuşam tertibatı olarak sıralanıyor.

 

Yamaç paraşütü nedir

Paragliding yada öteki adıyla yamaç paraşütünün ilk olarak 80’li yıllarda Avrupa’da ortaya çıktığına dair veriler bulunuyor. Bu sporun doğum yeri; İsviçre Alpleri ve Fransa’nın dağlık bölgeleri olarak biliniyor. Yamaç paraşütü her ne kadar rüzgar eşliğinde yapılıyor olsa da; hava koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Yağışlı ve rüzgarın tesirini sert hissettirdiği durumlarda yamaç paraşütü yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Bununla beraber güneşin tesirini yoğun olarak gösterdiği durumlarda da yamaç paraşütü yapılması tavsiye edilmiyor. Yamaç paraşütü için en uygun dönem havanın daha ılıman olduğu bahar ayları olarak görülüyor.

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

Yamaç paraşütü kimi vakit tehlikeli bir spor dalı olarak görülebiliyor. Sadece; bu durumun yalnızca bir önyargıdan ibaret bulunduğunu söylemek gerekiyor. Zira yamaç paraşütü, belirli kurallara uyulması halinde oldukça güvenli bir spor dalı olarak biliniyor. Yamaç paraşütü, eğitmenler ve pilotlar eşliğinde yapıldığında risk düzeyi en aza indirgenebiliyor.

 

Yamaç paraşütü eğitiminin kimler için uygun olduğu sıkça sorulan sorular içinde yer ediniyor. Yamaç paraşütü eğitiminden faydalanabilmek için 16 yaş ve üstünde olmak aranan ilk koşul olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber yamaç paraşütünde belirli ve boy ve kilo aralığı da dikkate alınıyor. Uygun boy aralığı; minimum 1,55 metre ve maksimum 2 metre olarak biliniyor. Uygun kilo aralığı ise 45 kilo ile 110 kilo olarak biliniyor. Bununla beraber; yamaç paraşütü için engel teşkil edebilecek bir sıhhat problemininin bulunmaması gerekiyor. Bu aşamada eğitime başlamadan ilkin; tabip kontrolünden geçmek ve sıhhat raporu almak kafi oluyor.

 

Lüzumlu yaş, boy ve kilo koşullarını elde eden ve bir sıhhat problemi bulunmayan hepimiz yamaç paraşütü eğitimlerinden faydalanabiliyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Uygun Bölgeler

Yamaç paraşütünün İsviçre ve Fransa’da doğan bir spor bulunduğunu biraz önce belirtmiştik. Peki; Türkiye’de yamaç paraşütü için uygun olan bölgeler hangileri? Türkiye’de birçok bölgenin yamaç paraşütüne elverişli olduğu biliniyor. Ege’den Akdeniz’e; İç Anadolu’dan Marmara’ya pek oldukca bölgede yamaç paraşütüne uygun alanlar bulunuyor. Bu alanlardan bazılarını şöyleki sıralamak mümkün olabiliyor;

 

İstanbul, Karakurun
Fethiye Yamaç Paraşütü
İstanbul, Ormanlı
Babadağ, Muğla
Dinamit Tepesi, Denizli
Çökelez Dağı, Denizli
Bozdağ, İzmir
Asas Tepesi, Antalya
Uçmakdere, Tekirdağ
Kartepe, Kocaeli
Ali Dağı, Kayseri

Bu bölgelerin haricinde da Türkiye genelinde yamaç paraşütüne uygun pek oldukca bölge bulunuyor. Ankara, Adana, Bolu, Bursa, Trabzon, Elazığ şeklinde illerde yamaç paraşütü yapılabiliyor. Eğer yolunuz Ölüdeniz’e düşerse burada kesinlikle yamaç paraşütü yapmalısınız. Artemis Paragliding ile göklerde güvenle süzülebilirsiniz. Ölüdeniz yamaç paraşütü eğitimleri ve uçuşları hakkında https://artemisparagliding.com/ sitesinden detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

 

 

Yoruma kapalı.

seo paket casibom