WhatsApp yeni gizlilik özelliklerini duyurdu: Artık gruplardan sessizce çıkılabilecek

14 dakika ilkin

Liv McMahon︱Teknoloji Ekibi

whatsapp

Kaynak, Getty Images

Whatsapp’ın sahibi olan Meta, uygulamanın yeni güvenlik önlemlerini duyurdu.

Kullanıcılar artık grup konuşmalarından sessiz bir halde ayrılabilecek, çevrimiçi durumunu kimin göreceğini denetim edebilecek ve “bir kez görüntüle” mesajlarında ekran görüntüsü almayı engelleyebilecek.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bu özelliklerin WhatsApp mesajlaşmalarını “karşılıklı konuşma kadar gizli saklı ve güvenli” tutmaya destek olacağını söylemiş oldu.

Dünya genelinde bir kampanyayla öne çıkarılan yeni özellikler İngiltere’den başlayarak bu aydan itibaren kullanıma girecek.

‘Öteki uygulamalardan daha güvenli’

WhatsApp şu anda grup mesajlaşmalarından ayrıldığınızda tüm grup üyelerini uyarıyor.

Bu, hiç kimseye fark ettirmeden gruptan ayrılmak isteyenler için kimi süre bir dramaya dönüşebiliyor.

Fakat artık grup yöneticisi dışındaki öteki üyelere haber vermeden ayrılmak mümkün olacak.

WhatsApp ürün yöneticisi Ami Vora, bunun, “kişileri kendi mesajlarının kontrolü ve gizliliği üstünde daha oldukça güçlendirecek ürün özellikleri oluşturma” odaklarının bir parçası bulunduğunu söylemiş oldu ve ekledi:

“WhatsApp’ın hususi bir görüşme için en güvenli yer olduğuna inanıyoruz. Öteki hiçbir küresel mesajlaşma hizmeti; kullanıcılarının mesajlarına, medya, sesli ileti, video araması ve ileti yedeklemesine bu ölçekte güvenlik sağlamıyor”.

Yeni özelliklerden biri de, “son görülme” ayarlarından, platformda çevrimiçi olunduğunu görecek insanların seçilebilmesi.

BBC’ye konuşan Alan Turing Enstitüsü’nden araştırmacı Janis Wong, “kullananların daha oldukça denetim sahibi olmaya ihtiyacı ve isteğinin bulunduğunu” belirtiyor.

Sadece istenen verimin alınabilmesi için kullananların bu özelliklerden haberdar edilmesi icap ettiğini söylüyor.

Yoruma kapalı.