Vitrinden kedi-köpek satışı yasaklandı, peki nasıl denetlenecek

Vitrinden kedi-köpek satışı yasaklandı, peki nasıl denetlenecek – Son Dakika Flaş Haberler

Vitrinden kedi-köpek satışı yasaklandı, peki nasıl denetlenecek

PET SHOP’TA SATANA 2 BİN 43 LİRA CEZA

Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Yaşamı Dairesi Başkanı Hüseyin Gökçe Meşe: “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile 14 Temmuz 2022’den itibaren kedi, köpek şeklinde evcil hayvanların pet shop’larda satılması yasaklandı. Hayvanların o küçücük alanlarda tutulmasına, hayvan refahı açısından uygun olmayan şartlarda satılmasına ben de oldukca üzülüyordum. Artık, bu tarihten itibaren ekiplerimiz denetimlerini sıkılaştıracak. Yasağa uymayan ve pet shop’larda satışa devam edenlere, hayvan başına 2 bin 43 lira ceza kesilecek.”

KATALOGDAN SEÇ, BEĞEN, AL

Hayvan almak isteyen nereye gidecek?

Katalogdan satış yapılacak. Naturel ortamında yaşayan hayvanların tüm fotoğrafları ve detayları (eşeysel, aşıları, doğum yeri şeklinde) satıcı tarafınca internete yüklenecek. Bu detayları inceleyip, beğenip almaya kabul eden şahıs, alımı internetten meydana getirecek fakat hayvan organik ortamından sahibine teslim edilecek. Hayvan satışına izin verilen bu üretim merkezleri ise Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü denetiminde olacak.

SATIN ALMA, SAHİPLEN

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Üyesi, Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu bu vesile ile hayvan sahiplenmenin yolunun hiçbir vakit satın almak olmadığının altını kalınca çizgilerle çizerek, “O da bir can. Ve hiçbir can para ile satılamaz. Sokakta sevgi ve bir aile bulmayı bekleyen onlarca cins hayvan var. O nedenle sahiplenmeyi satın almaktan oldukca daha kıymetli buluyorum. Hayvanın karne, barışma hediyesi olmaz. ‘Aldık fakat alerjimiz çıktı.’ Olmaz! Bu bilince ulaşmak zorundayız” diyor.

KAÇAK ÜRETİM VE SATIŞA DİKKAT

Gelelim yürürlüğe yeni giren uygulamaya. Bundan bu şekilde hayvan almak isteyen katalogdan seçecek. ‘Aslına bakarsan en oldukca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta da burası’ diyerek uyarıyor Avukat Kalafatoğlu: “Bakanlığın katalogdan hayvan satışına izin verdiği, hayvan üretiminin yapıldığı ve hayvanların organik ortamında yaşadıkları o bölgeler (üretim merkezleri) iyi denetlenmeli ve dahası bu üretim yerlerinin koşulları kolaylaştırılmalı ki yasadışı – kaçak üretim ve satışa yönelim olmasın.”

İHBAR EDİN

Bu aşamada araya giriyorum. Üretim yerlerinin koşullarının kolaylaştırılması derken neyi kastediyor? Şöyleki açıklıyor: “Üretim merkezlerine metrekare, elektrik, su şeklinde bazı koşullarda zorunluluklar koyuldu. Bazı üretim merkezi sahipleri ile konuştuğumuzda bu zorunlulukları yerine getirmekte zorlanacaklarını ifade ediyorlar. Bu da şu demek: Bu işi yapmaktan vazgeçecek ya da layıkıyla yapamayacaklar. Onlar yapamadığı vakit ‘merdiven altı’ dediğimiz üretim ve satış artacak. Merdiven altı üretim yerlerine denetimler oldukca sıkı tutulmalı ve bakanlığın denetimindeki üretim merkezlerinin de eli bir nebze de olsa rahatlatılmalı ki bu iş denetim altında kalsın. Hayvanların uygun, sıhhatli koşul ve koşullarda yaşadığına güvenli olmak, hayvan satın alan kişilerin mağduriyetlerini önlemek açısından da mühim. Sözgelişi, şahıs para gönderiyor fakat hayvan gelmiyor ya da ‘hastalıklı’ hayvan geliyor, 3-4 hafta sonrasında da ölüyor. Hayvanın içi çıkana kadar doğurtulmadığından, bebeklerin uygun ortamda doğduğundan, aşılarının yapıldığından, kayıt altına alındığından güvenli olmak her açıdan oldukca mühim. Eğer internette bu biçim ‘kaçak’ üretim ve satış meydana getirilen bir yer ile karşılaşırsanız URL bağlantısını alarak siber suçlar ve ilçe ziraat müdürlüklerine lütfen ihbarda bulunun.”

HANİ ‘MAL DEĞİL CAN’DI

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, hayvan satışının katalogdan da olsa devam etmesine karşı. Tamamen yasaklanması icap ettiğini belirterek “Türkiye’de 10 binden fazla hayvan üretim çiftliği var. Bunların bir çok bodrum, dehliz şeklinde yerlerde. Bir çok da hayvanları ölümüne doğurtup sonrasında çöpe atmaktan dahi çekinmiyor. Ruhsatlandırılmaları başta, bunlar için bir mevzuat var mı? Yok. Denetim var mı? Yok. Merdiven altı üretim için denetim, önlem var mı? O da yok. O vakit söyle bana, katalogdan sanki mal seçer şeklinde hayvan seçilmesi ile hayvanın fizyolojik olarak bir pet shop’ta olması içinde ne fark var? Hayvanları toplumun gözü önünde, metrelik kafesler içinde tutuyorlardı, şimdi aldılar gözden uzak çiftliklere, zindanlara hapsettiler. Hayvanları koruma kanunu çıktığında, ‘Hayvanlar artık mal değil, candır’ dediler. Madem can, nasıl olur da katalogdan, hem de web üstünden, eve sanki su, ekmek söylermiş şeklinde satışına izin verirsiniz?” diye soruyor.

Bunun bir ‘gözden uzaklaştırma’ operasyonu bulunduğunu söyleyen Çıtırık, mevzuatta web satışlarının denetlenmesi mevzusunda da açıklık olmadığını belirterek diyor ki: “Bırakın hayvanların mal kapsamından çıkarılmasını, bundan bu şekilde hayvanlar ‘ıskarta mal’ muamelesi görecek. Bundan dolayı katalogdan beğendiniz fakat karşı karşıya beğenmediğiniz hayvanı, tıpkı olmayan bir elbise şeklinde, iade hakkınız var. Beğenilmeyip iade edilen fakat sahibine ‘para’ kazandırması için üretilmiş o hayvanın sonu ne olur sizce? O hayvanları pet shop’takinden daha zor günler bekliyor.”

Kaynak: Özgürlük / Fulya Soybaş

Yoruma kapalı.