Vergi rekortmenine 330 milyonluk tuzak

Vergi rekortmenine 330 milyonluk tuzak – Günün Haberleri

İş insanı Seylan Yaz, 13 Şubat 2020’de İzmir Alsancak’taki firmanın binasındayken kendisini PTT görevlisi olarak tanıtan kargo görevlisi geldi. Görevli, iş adamına İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan gönderilen bir paket bulunduğunu söylemiş oldu.

Yaz, kargo görevlisinden kimlik kartı görmek istedi. Kargocu ise, kartın vasıta içinde kaldığını isterse gidip alabileceğini söylemiş oldu.
Teslim evraklarının sıralamasında birden fazla kişinin bilgilerinin ve imzalarının bulunduğunu gören Yaz, çalakalem bir imza ile kargo paketini teslim aldı.

Kutuyu açan Yaz, paket içinde Vergi Usul Kanunu’nun yer almış olduğu bir kitapçık ve İngilizce broşürler görmüş oldu. Kargo paketinin aynı gün gönderildiğini de fark edince, iş adamı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

Sabah’ta yer edinen habere gore, Savcılık vakayla ilgili soruşturma başlatılırken bir süre sonrasında iş Seylan Yaz hakkında, düzenleme zamanı 31 Mayıs 2019, ödeme zamanı ise 28 Ağustos 2020 olan 19 milyon euroluk (330 milyon lira) tek senetle icra takip edeni başlatılmış olduğu ortaya çıktı.
Takip ve senet alacaklısı görünen Abdülbaki Tunçdemir’i tanımadığını ifade eden Yaz, icraya itiraz edip savcılığa durumu bildirdi. Tunçdemir’in Romanya’da pek oldukca dolandırıcılık eylemine adının karıştığı ve ceza almış olduğu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne kaçtığı belirlendi.

15 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

İncelenen kamera görüntülerinde PTT görevlisi kılığına girerek Yaz’ın imzasını alan ve düzmece senetle icra takip edeni başlatan 6 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Abdülbaki Tunçdemir ve 5 şüpheli hakkında düşünce ve fiil birliği içinde dolandırıcılık yapmış olduğu sebebi öne sürülerek 15’er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Dava, ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yoruma kapalı.