Uzmanlar F-16 şartına ne diyor?

Uzmanlar F-16 şartına ne diyor? – Son Dakika Dünya Haberleri

Uzmanlar F-16 şartına ne diyor?

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyeleri Frank Pallone ve Chris Pappas’ın girişimiyle 2023 müdafa bütçesine eklenen madde, Türkiye’ye F-16 satışı için, bu uçakların “Yunanistan hava sahasında tekrarlanan izinsiz uçuşlarda kullanılmayacağına dair somut adımlar atılmasını” koşul koşuyor. Bütçenin yasalaşmadan ilkin Senato’dan geçmesi gerekirken, Senato’nun etkili isimlerinden Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez daha ilkin Türkiye’ye cenk uçağı satışına karşı bulunduğunu açıklamıştı.

Özgürlük’e konuşan Almanya merkezli fikir kuruluşu SWP araştırmacısı Dr. Mehmet Yegin, Biden yönetiminin yasama süreci tamamlanmadan mevzuyu çözmek için girişimde bulunabileceğini söylemiş oldu. Yegin, “Eğer Biden satışı hakikaten yapmak istiyorsa, ki daha ilkin bu yönde açıklamada bulunmuş oldu, Kurultay’yi ikna etmeye çalışacaktır. Bu devasa yükseklikte meblağlı bir satış ve ABD’de ekonominin yavaşladığı bir ortamda müdafa sanayisi için ciddi bir gelir ve iş demek. Satışı engellemeye çalışan Yunan lobisi karşısında lehte hareket eden bir müdafa endüstrisi var” dedi. “Washington, Yunanistan’a F-35 cenk uçaklarını satarken Ankara’nın hava savunmasında oluşan zaafiyeti kapatmak zorunda kalacağının farkındaydı” diyen Yegin, şu şekilde devam etti: “Eğer F-16’yı satmazlarsa Ankara; İngiltere, Fransa ve kim bilir ABD için en kötüsü Rusya’dan tayyare satın almak zorunda kalabilir. Hepsi pazarlıkta Türkiye lehine.”

BAŞKAN BIDEN’IN SEÇENEKLERİ NELER

Yasanın bu haliyle geçmesi durumunda Biden’ın imzalamama şansı olmadığını kaydeden Yegin, “Bu, müdafa bütçesi içinde bir madde. Bütçeyi onaylaması gerekecektir. CAATSA’yı da Kurultay, hükümetin gerekseme duyduğu başka bir yasanın içinde geçirmiş ve Trump onaylamak mecburiyetinde bırakılmıştı” dedi. Sadece hükümetin bir “acil durum” duyuru ederek satış için Kurultay’yi baypas etme kapasitesi bulunduğunu da ekledi. Senatoda maddenin değişmesi için Biden’ın Kurultay’ye mektup yazabileceğini kaydeden Yegin, bunun etkili olabileceğini belirtti.
 
BİLGİ NOTU: Temsilciler Meclisi’nde 2023 Müdafa Bütçesi’ne eklenen düzenleme Senato’da da ele alınacak. Kurultay’nin iki kanadında kabul edilen metinlerde farklılık olması durumunda uyumlaştırılan metin ek olarak oylanacak. Senato’daki görüşmeler ekim ayını bulabilir.

YUNANİSTAN İHLAL EDERSE YANIT VEREMEYECEK MİYİZ

Özgürlük’in sorularını yanıtlayan eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin ise şu şekilde konuştu:

“Bu Türkiye’nin egemenlik haklarının ihlali anlamına gelir. Daha ilkin Almanya aynı şeyi tanklar için yapmıştı, doğu sınırımızda kullanamayınca batı bölgelere sevk etmek zorunda kalmıştık. Yunanistan hava sahamızı ihlal ederse yanıt veremeyecek miyiz? Bunlar fazlaca ağır hükümler. Bu şartlarda F-16 almaya gerek yok, başka silahlar alınır.”

SÜREKLİ ŞİKÂYET

Türkiye hava sahasının NATO yazılımları ile izlendiğini ve denetim edildiğini özetleyen emekli Korgeneral Pekin, “Biz Ege’de hava sahası 6 mil diyoruz, Yunanistan 10 mil diyor. Bu haliyle Atina devamlı bizi şikâyet eder, Washington yedek parça satışı yapmamak şeklinde yollara başvurabilir” dedi. Satın alınmak istenen yeni uçakların envanterdeki F-16’lardan daha gelişmiş bulunduğunu, bunun uzaktan takip imkânını da arttırdığını söyleyen Hakkı Pekin, bu şekilde bir durumun önüne geçmek için yerli yazılım kullanılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom