Uzmanından yüz felcine karşı öneriler

Uzmanından yüz felcine karşı öneriler – Sıhhat Haberleri

Uzmanından yüz felcine karşı öneriler

Yüz felci, “fasiyal sinir” olarak adlandırılan yüz sinirinin değişik nedenlere bağlı etkilenmesi sonucu tek taraflı yüzün mimik kaybı olarak ifade ediliyor. Fasiyal sinir yüzün mimik hareketlerinin yapılmasının yanı sıra konuşma, yiyecek yeme, su içme, gülme, ağlama hareketlerinde görevi olan kasların çalışmasını ve ek olarak göz yaşı bezi, tükürük bezlerinin çalışmasını ve dilin bir kısmının tat duyusunu sağlıyor. Yüz felçleri hakkında açıklamalarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir, temelde iki yüz felci çeşidi bulunduğunu söyleyerek, “Bunlar; periferik yüz felci ve santral yüz felcidir. Toplumda en sık bilineni bell palsi denen periferik fasiyal paralizidir” şeklinde konuştu. Fasiyal sinir çekirdeğinin beyin sapında yer aldığını söyleyen Dr. Özdemir şu ifadeleri kullandı: “Beyin sapında bulunan bu fasiyal çekirdeğin üst kısmında olan; kısaca beyinle beyin sapı içinde etkilenmelerde santral yüz felci ortaya çıkar. Beyinle beyin sapı arasındaki yüz felci sebepleri nöroloji tarafınca incelenir ve tedavi edilir. Çekirdekte ve yüze gelene kadar devam eden sinir trasesi süresince olan etkilenmelerde gelişen duruma ise periferik yüz felci denir. Her iki yüz felcinin meydana gelme sebebi ve klinik bulguları birbirinden farklıdır. Santral yüz felci sebepleri daha oldukça beyin damar tıkanıklıkları, beyin kanamaları, beyindeki bir enfeksiyon yada beyin tümörleridir. Periferik yüz felci ise yüzün bir tarafındaki kasları yöneten sinirin nüzul olması ile o taraftaki kasların kuvvetsizliğine bağlı olarak aynı taraftaki kaşını kaldıramama, gözünü kapatamama, ağız köşesinin sağlam yüz tarafına doğru kayması ve tüm bu nedenlerle asimetrik yüz görünümüne niçin olarak yüz ifadesinde ve mimik hareketlerde bozulma olmasıdır.

Ek olarak tek gözde ve ağızda kuruluk, bazı hastalarda tat duyusu bozukluğu ve nadiren seslerin aşırı duyulması (hiperakuzi) de eklenebilir. Periferik yüz felci emareleri saatler içinde ortaya çıkabilir, nüzul başlamadan ilkin bilhassa aynı taraf kulak arkasına yayılan ağrı şikayetleri de var olabilir. Bell palsinin sebebi çoğu zaman ortaya konamaz ise de soğuk algınlığı ve viral etkenler en oldukça suçlanmaktadır.” Yüz felcinin düşünüldüğünden daha yaygın görülen bir bozukluk bulunduğunu belirten Beykent Üniversitesi Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir, “Bir tek değişen oldukça sayıda etiyolojiye haizdir. En yaygın yüz felci sebepleri; bell palsi ve travma iken, tümörler ve konjenital anomaliler ise ender sebepleri arasındadır” dedi. “Cereyenda kalmayın” “Periferik yüz felcinin kış aylarında soğuk havaların etkisiyle arttığı daha oldukça viral enfeksiyonların niçin bulunduğunu bildiren emekler vardır” diyen Dr. Özdemir, “Sıcak yaz günlerinde ise oluşturulan klimanın ve otomobil ile gezi ederken oluşturulan camdan yüzün yalnız bir bölgesine yoğunlaşan soğuk havanın ya da açık iki cam, kapı içinde cereyanda kalmanın yüz felcine niçin olduğu biliniyor”

ifadelerini kullandı. Yüz felcinin tedavisi Yüz felcinin tedavisi hakkında bilgilendiren Dr. Özdemir, “Yüz felci tedavisi, ortalama bir aylık vakit dilimi içinde kortizon şeklinde ödem çözücü ilaçlarla ve viral enfeksiyon şüphesi durumunda antiviral ilaçlarla, bakteriyal enfeksiyon şüphesi durumunda antibiyotik tedavisi ve B vitamini takviyesi ile beraber fizik tedaviye de başlanarak yüz felci tedavi edilmektedir. Gece yatarken suni gözyaşı damlaları ve göz bandı kullanmak kornea hasarını önlemede yaralıdır. İlaç tedavisi ile beraber felçli tarafa masaj, sıcak uygulaması, yüz kaslarını çalıştıracak egzersizler ve aynı tarafla sakız çiğnemenin hastalarda rahatlamaya yol açmaktadır” dedi. Yüz felci geçirmemek için özellikte yazları direkt klimanın önünde uzun süre durulmaması icap ettiğinin altını çizen Dr. Özdemir, “Terli terli oldukça soğuk su ya da dondurma yenilmemesi, vasıta kullanırken camların karşılıklı açık bırakılmaması, ya da karşılıklı açık olan kapı ve pencere içinde kalınmaması, kış aylarında soğuk havalarda atkı, kaşkol bere kullanılması, bere ve atkının bilhassa kulakları ve alını tam kapatması önerilmektedir” diye konuştu.

Yoruma kapalı.