Uydu fotoğrafları, Rusya’nın Kırım’daki üssünün patlamalar sonucu ağır hasar aldığını gösteriyor

Saki Hava Üssü'nün 10 Ağustos'ta patlamalar sonrası çekilen uydu fotoğrafı

Kaynak, PLANET LABS PBC

11 Ağustos 2022, 04:04 +03

Güncelleme bir dakika ilkin

Uydu fotoğrafları, Rusya’nın Kırım’daki Saki Hava Üssü’nün Salı günü meydana gelen patlamalar sonucu ağır hasar aldığını gösteriyor.

ABD merkezli Planet Labs şirketi tarafınca çekilen fotoğraflardan, üste minimum sekiz uçağın imha edilmiş olduğu ya da zarar görmüş olduğu anlaşılıyor.

Üste patlamalar sonrası kraterler oluştuğu ve büyük bir alanın yandığı da fotoğraflarda görülebiliyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri üsteki birçok uçağın imha edildiğini açıklamış sadece Kiev yönetimi vakayla ilgili olarak mesuliyet üstlenmemişti.

Uydu fotoğrafları, üssün bir saldırıda hedef alınmış olabileceğini gösteriyor.

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'ta patlamalar öncesi çekilen uydu fotoğrafı

Kaynak, PLANET LABS PBC

Planet Labs, Ukrayna’da çekilen yüzlerce uydu fotoğrafını inceleyen bir şirket.

Saki Hava Üssü’ndeki patlamalar sonucu bir şahıs yaşamını kaybetmişti.

Görgü tanıkları minimum 12 patlama sesi duyduklarını söylerken, toplumsal medyada piyasaya çıkan bazı videolarda üs çevresindeki plajlarda bulunanların ürkü yaşadıkları görülmüştü.

Saki Hava Üssü yakınlarında bir plajdaki turistler

Kaynak, TWITTER

Novofederika civarlarındaki üs, Rusya’nın 8 yıl ilkin ilhak etmiş olduğu Kırım’ın batısında, Rus turistlerin de tercih etmiş olduğu dinlence beldelerine yakın bir konumda bulunuyor.

Rusya Müdafa Bakanlığı, üste cephane deposunda patlamalar meydana geldiğini, hiçbir uçağın zarar görmediğini, Ukrayna’nın üsse yönelik herhangi bir saldırısının söz mevzusu olmadığını açıklamıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak da, patlamalarla ilgileri olmadığını söylemişti.

Ukrayna Müdafa Bakanı Oleksiy Reznikov ise “Sanırım üsteki Rus askerleri fazlaca kolay bir kurala uymadılar. O kaide da, ‘Tehlikeli yerlerde sigara içmeyin’. Bu kadar kolay” demişti.

İngiltere Müdafa Bakanı Wallace: Ukrayna’nın Kırım’ı hedef alma hakkı var

Öte taraftan, BBC’ye konuşan İngiltere Müdafa Bakanı Ben Wallace üste iki ayrı patlama meydana geldiğini, bunun da kazadan fazlaca bir saldırıya bir işaret ettiğini söylemiş oldu.

Ben Wallace, Ukrayna’nın Kırım’ı hedef alma hakkı bulunduğunu belirtti.

Wallace, “Ukrayna için, gerekirse ölümcül güç kullanarak, toprağını geri almak ve işgalci gücü püskürtmek tamamen meşrudur” dedi.

Saky Askeri Üssü'nden yükselen dumanlar

Kaynak, Reuters

Eski Rusya Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitry Medvedev, geçen ay yapmış olduğu konuşmada, Kırım’ı hedef almasının Ukrayna için “kıyamet” anlamına geleceğini söylemişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ise son açıklamasında, ülkesindeki savaşın Kırım’da başladığını belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açmış olduğu savaşın, Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız. Cenk, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli. Kırım, Ukrayna’ya aittir. Kırım’dan asla vazgeçmeyeceğiz” demişti.

Zelenskiy daha ilkin ise bu mevzuda değişik açıklamalar yapmış, Rusya’nın ülkesini işgale başladığı 24 Şubat’tan önceki mevzilere çekilmesi halinde ateşkesi kabul edeceklerini söylemiş, Kırım’ın Ukrayna’ya geri verilmesini sulh koşulları içinde saymamıştı.

Rusya, Ukrayna’nın parçası olan Kırım’ı, internasyonal toplumun meşru olmadığını vurguladığı bir referandumun peşinden 2014’te ilhak etmişti.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom