Usta oyuncu Civan Canova hayatını kaybetti

Cihan Cinova

Kaynak, DHA

20 Ağustos 2022, 19:55 +03

Güncelleme 3 saat ilkin

Bir süredir hastanede tedavi gören oyuncu Civan Canova, 67 yaşlarında hayatını kaybetti.

Usta oyuncunun vefatını, meslektaşı Esra Dermancıoğlu toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla duyurdu.

Dermancıoğlu, paylaşımında, “Dostum bu hayatta içime en dokunan sıcacık civanımı kaybettik. Civan refah içinde dolaş bebeğim bir ihtimal gene bir yerde, bir süre karşı karşıya geliriz. Oldukça yeni bir haber. Sevdiklerine, sevenlerine buradan duyurmak istedim” ifadelerine yer verdi.

Kumru Tibet Aydın da toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Canım abimi azca ilkin kaybettik. Allah’a emanet ol kıymetlim…” ifadelerini kullandı. 

Civan Canova, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabından paylaşmış olduğu videoda, “Size vereceğim haber güzel değil fakat vermek zorunda hissediyorum” ifadelerini kullanarak akciğerinde belirsiz bir kitle tespit edildiğini açıklamıştı. 

Canova’nın kolunda hissettiği ağrı için gittiği hastanede, akciğerinde kitle tespit edilmiş, oyuncu 15 gündür hastanede yattığını ve birkaç gün daha orada kalacağını duyurmuştu. 

Meslektaşları ve sevenleri, Twitter’dan üzüntülerini dile getirdi.

Civan Canova kimdir?

Tam adı Ahmet Civan Canova olan meşhur tiyatro, beyaz perde ve dizi oyuncusu 28 Haziran 1955’te Ankara’da dünyaya geldi.

1979’da Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan Canova, 1990’lı yıllardan itibaren yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı.

Birçok dizi ve filmimizde yer edinen sanatçı, 2006’da “Eve Dönüş” filmindeki işkenceci polis görevi ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Destek Adam Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Canov, 2011’de de “Ölüleri Gömün” oyunundaki görevi ile Afife Tiyatro Ödülleri’nde Senenin En Başarı göstermiş Adam Oyuncusu Ödülü’ne layık görülmüştü.

Yoruma kapalı.