Ünlü banka Credit Suisse’in ABD’li zenginlerin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı

ABD Senatosu Finans Komitesi tarafından yapılan açıklamada, 2 yıllık soruşturmanın ardından Credit Suisse’in ABD Adalet Bakanlığı ile 2014 yılında imzalanan anlaşmayı ihlal ettiğinin ortaya çıktığı belirtildi.

ORTAK BULUNDU

Açıklamada, Credit Suisse’in zengin ABD’nin vergi kaçakçılığında suç ortağı olduğu kaydedildi.

Komite, Credit Suisse’den “aşırı zengin ABD vatandaşlarına ait 20 milyon dolardan fazla paraya sahip olduklarına dair açıklanmayan hesaplar” hakkında bilgi talep eden bir açıklamada, “Bu tür 23 hesabın tespit edildiğini ve daha fazla soruşturmanın sürdüğünü” söyledi. bankada.”

700 MİLYON DOLAR GİZLİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Açıklamada, Credit Suisse’in 2014 yılında anlaşmayı ihlal ederek toplam 700 milyon doları alıkoyduğu belirtildi.

Bankanın ihlallerinin “tek bir ABD vergi mükellefi aileye ait yaklaşık 100 milyon dolarlık gizli denizaşırı hesapların stopajını içerdiğini” kaydeden açıklamada, bankanın ABD’ye ait açıklanmayan büyük hesapları kapattığı, bazı üyelerin ABD’de ikamet ettiği ve ABD Adalet Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı’na haber vermeden yaklaşık 100 milyon doları başka bir bankaya aktardığı kaydedildi.

Açıklamada, bankanın ABD’li iş adamı Dan Horsky’nin yurtdışı hesaplarındaki 220 milyon doları ABD’li yetkililerden saklamasına da yardım ettiği bildirildi.

Komitenin açıklamasında, eski üst düzey Credit Suisse bankacılarının açıklanmayan büyük offshore hesaplarının yönetiminde yer aldığı belirtildi.

Credit Suisse, ABD Adalet Bakanlığı ile anlaştı ve “ABD vergi mükelleflerinin IRS’ye sahte vergi beyannamesi ve diğer belgeler vermesine yardımcı olduğu” iddiaları nedeniyle 2014 yılında 1,3 milyar dolar para cezası ödedi.

Yoruma kapalı.