Uluslararası Af Örgütü raporunu savundu: Ukrayna’yı eleştirmek Rusya’yı haklı çıkarmak anlamına gelmez

Ukraynalı kadınlar evlerinin önünde

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Geçen hafta yayınladığı raporda, Ukrayna güçlerini “sivilleri Rus ateşinin hedefi haline getirerek internasyonal hukuku ihlal etmekle” suçlayınca sert tepkiler alan Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), “yol açmış olduğu hastalık ve öfkeden derin üzüntü duyduğunu” deklare etti.

Kurum Pazar günkü açıklamasında “Raporumuzdaki bulguların tamamen arkasındayız” dedi fakat “Ukrayna güçlerinin yaptığını belgelediğimiz hiçbir şey Rusya’nın ihlallerini haklı kılmaz” diye ekledi.

Af Örgütü Perşembe günü yayınladığı raporda, Ukrayna ordusunu okullar ve hastaneleri üs olarak kullanmak ve sivillerin yoğun yaşamış olduğu alanlardan Rus güçlerine karşı saldırılarda bulunmakla suçlayınca ağır eleştiriler almıştı.

Ukrayna’daki Af Örgütü şubesi başkanı, kuruluşu Rusya’nın propagandalarını yine etmekle suçlamış ve protesto amacıyla görevinden çekilme etmiş, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy de örgütün “Sorumluluğu saldırgandan alıp mağdurun sırtına yüklediğini” söylemişti.

Askeri araçta askerler

Kaynak, Getty Images

Raporda Ukrayna’ya yöneltilen eleştiri neydi?

Uluslararası Af Örgütü, geçen hafta yayınladığı raporunda, Ukrayna güçlerinin Harkov, Donbas ve Mikolaiv bölgelerindeki kasaba ve köylerde sivilleri tehlikeye atmış görünmüş olduğu 19 olay sıralıyor.

Teşkilat Pazar günü yapmış olduğu açıklamada, yol açmış olduğu öfkeden dolayı mutsuz bulunduğunu belirtmekle beraber bu saptamalarından geri adım atmayı reddediyor.

Raporda “Ukrayna güçlerinin sivillerin yaşam alanlarının derhal yanı başlangıcında mevzilendikleri, dolayısıyla onları Rus ateşi tehlikesine açık hale getirdikleri durumlar tespit edildi” deniyor.

Pazar günkü açıklamasında teşkilat bu saptamaları internasyonal hukukun ilkeleri doğrultusunda yaptığını, bu kurallar gereğince tüm tarafların, askeri hedeflerini, sivillerin yoğun yaşadıkları bölgelerin içine ya da yakınına konuşlandırmaktan kaçınmak için mümkün olan en büyük çabayı göstermeleri icap ettiğini söylüyor.

Af Örgütü raporda Ukrayna güçleriyle ilgili kısmın yol açmış olduğu tepki ve öfkeden büyük üzüntü duyduğunu belirttikten sonrasında bunun Rusya’nın ihlallerini haklı çıkaramayacağını ve bunların da ayrıntılarıyla anlatıldığını kaydediyor.

Rusya’nın Şubat ayında işgale girişmesinden bu yana yüzlerce Ukraynalı mağdurla konuşulduğunu kaydeden Af Örgütü “Bu insanların hikayeleri Rusya’nın hücum savaşının tüm acımasız gerçekliğini ortaya koyuyordu” dedi ve açıklamasını şöyleki noktaladı:

“Bu güne kadar dünyayı Ukraynalılarla somut dayanışma göstermeye çağrı ettik ve etmeye de devam edeceğiz.”

Yoruma kapalı.