Ukraynalı Binbaşı Andre: Kapsamlı saldırıya hazırız

Ukrayna ordusunun 59. Mekanize Tugayı’nın üst düzey bir subayı olan ve kod adı “Andre” olan binbaşı, Rus kuvvetlerine karşı her an bir karşı saldırının başlayabileceğini söyledi. Güvenlik nedeniyle gerçek adını ve soyadını vermek istemeyen Binbaşı Andre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Rus orduları arasında yoğun çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde konuşlanan 59’uncu tugayda binbaşı olarak görev yaptığını belirten Andre, daha önce de Herson bölgesinde görev yaptığını anlattı. Rus ordusu ve Rus güvenlik şirketi Wagner Group’un saldırıları püskürtmeye devam ettiğini belirten Binbaşı Andre, Donetsk cephesinde mevzilerinden bir metre bile geri çekilmediklerini söyledi. Andre, bölgedeki en şiddetli çatışmaların Bahmut şehri ve çevresinde devam ettiğine işaret ederek, Rus kuvvetlerinin bu şehir için kayıplar vermeye devam ettiğini savundu. Rus ordusunun Ukrayna’da başarısız olduğunu belirten Andre, tüm güçlerini Bahmut’a kaydırdıklarını söyledi.”

“SALDIRIYA HAZIRIZ”

Andre, “Ukrayna ordusunun Rus kuvvetlerine karşı kapsamlı bir karşı saldırı başlatmaya hazırlandığını” vurgulayarak, saldırının başlama zamanı ve yeri konusundaki kararın Genelkurmay Başkanlığı tarafından verileceğini söyledi.

Karşı saldırıya hazır olduklarını belirten Andre, şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz hazırız ama bir emir var, operasyonu planlayan bir genelkurmay başkanı var. Emirlerine güveniyoruz. Ani bir saldırı olabilir. Herson’u nasıl özgürleştirdiğimizi hatırlayın. Kimsenin bundan haberi yoktu ve her şey bir anda oldu.” Ama bu noktaya gelmemiz yaklaşık 8 ayımızı aldı.Topraklarımızı özgürleştirene kadar mücadelemiz devam edecek.”

SAVAŞIN ACILARI

Binbaşı Andre, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının 2014 yılında Kırım ve Donbass’ta başladığını hatırlatarak, Ukrayna vatandaşlarının yıllardır savaşın acısını çektiğini söyledi. Rus ordusunun Ukrayna’da savaş suçları işlediğini öne süren Andre, Ukrayna halkının bundan dolayı büyük stres altında yaşadığını söyledi. Rusya’nın özel askeri şebekesi Wagner Group ile ağır suçlu tutsakların Ukrayna’da savaştığını hatırlatan Andre, “Şimdi aynı suçları ellerinde makineli tüfeklerle yabancı topraklarda da işliyorlar” dedi. dedi. Ukrayna’da kadın ve çocuklara yönelik şiddetin uygulandığını ifade eden Andre, “Bunu konuşmamız lazım. Bütün dünya bilmeli” dedi. dedi.

Andre, Birleşmiş Milletler ve Ukrayna’dan alınan verilere göre, savaş sonucunda şimdiye kadar yaklaşık 8 bin 500 sivilin hayatını kaybettiğini kaydetti. Çeşitli nedenlerle 100 binden fazla çocuğun Rusya’ya getirildiğini savunan Binbaşı Andre, savaş sırasında 468 çocuğun öldüğünü, 947 çocuğun da yaralandığını söyledi. Andre, Rusya’ya getirilen çocuklarının adlarının, soyadlarının ve doğum tarihlerinin de zorla değiştirildiğini söyledi.

Çatışmaların hararetli olduğu yerleşim yerlerindeki çocukların ve annelerinin de zor durumda olduğunu belirten Andre, Bahmut’ta 4 bin civarında sivilin bulunduğunu söyledi. Andre, Bahmut gibi yoğun çatışmaların yaşandığı yerleşim yerlerinde kalan sivilleri daha güvenli yerlere götürmek için tahliye operasyonlarının devam ettiğini söyledi.

Yoruma kapalı.