Ukrayna’dan yola çıkan tahıl yüklü iki gemi İstanbul Boğazı’ndan geçti

Gemi

Kaynak, DHA

7 Ağustos 2022, 19:08 +03

Güncelleme 37 dakika ilkin

Ukrayna’dan hareket eden tahıl yüklü iki gemi, denetimlerin peşinden bugün İstanbul Boğazı’ndan geçti.

Dün akşam saatlerinde İstanbul Boğazı’nın Karadeniz açıklarına ulaşan ve demir alan Rojen ve Polarnet gemileri, denetimlerin peşinden hareket etti.

DHA’nın aktardığına gore, 13 bin ton mısır yüklü Rojen, saat 14.52’de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerek İngiltere’ye doğru yol alırken, 12 bin ton mısır yüklü Polarnet ise saat 17.20’de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerek Derince’ye gitti.

Öte taraftan ayçiçek yağı ve tahıl taşıyan dört gemi daha Ukrayna limanlarından hareket etti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası Ukrayna limanlarında bulunan milyonlarca ton tahılın sevkiyatı engellenmişti.

Ukrayna’da bloke durumdaki tahılın çıkarılması için meydana getirilen görüşmeler sonucu, 22 Temmuz’da İstanbul’da tahıl sevkiyatı için anlaşmalar imzalanmıştı.

Varılan antak kalma kapsamında Birleşmiş Milletler, Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan yetkililerin vazife alacağı Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi, 27 Temmuz’da İstanbul’da açılmıştı.

Geçtiğimiz hafta Şubat ayından bu yana ilk kez tahıl yüklü bir gemi Ukrayna’dan çıktı ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Lübnan’a doğru hareket etti.

Pazar günü Odesa ve Chornomorsk limanlarından yola çıkan dört gemi de gene İstanbul Boğazı’nı kullanacak ve burada denetlenecek.

Denetimlerin peşinden iki geminin Türkiye’ye yanaşması, diğerlerinin de İtalya ve Çin’e doğru yola çıkması umut ediliyor.

Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi iyi mi çalışıyor?

İstanbul-Maslak’taki Ulusal Müdafa Üniversitesi yerleşkesinde konuşlandırılan Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’nde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er yetkili vazife yapıyor. 20 kişilik grubun başlangıcında ise bir Türk amiral bulunuyor. 24 Şubat’tan bu yana cenk halinde olan Rusya ve Ukrayna’nın yetkilileri, tahıl koridoruna ilişkin süreci aynı odada kurulan merkezden beraber gözlemliyor. Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı için kalkan gemilerin limandan ayrılış vakti, yükü, varış noktası ve varış zamanına ilişkin bilgiler Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’ne aktarılacak. Merkez, gemilerin Karadeniz’de belirlenen koridordan güvenli şekilde geçmesinden güvenilir olmak için uzaktan ve havadan takip faaliyeti yürütecek. Gemilerin rotası, geçiş yaparken gemiye değişik kargonun yüklenip yüklenmediği de kayda geçirilecek. Bununla beraber, belirlenen koridora başka askeri unsurların yanaşıp yanaşmadığı da denetlenecek.Askeri unsurlar koridora yaklaşamayacak Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi, ihtimaller içinde provokasyonları önlemek için belirlenen besin koridoruna askeri gemi, tayyare ya da insansız hava araçlarının yaklaşmasını da önleyecek. Bu askeri unsurların ne kadarlık bir mesafede bulunabileceklerine de Merkez karar verecek. Hiçbir taraf merkezi onayı olmadan bu bölgeye askeri unsur sokamayacak.

Yoruma kapalı.