Ukrayna savaşı: İlhak edilen Kırım’daki Rus askeri üssü patlamalarla sarsıldı

Kırım

Kaynak, Reuters

bir saat ilkin

Kırım’da bir askeri üssü sarsan patlamalar sonrasında bir kişinin öldüğü açıklandı. 

Rusya tarafınca atanan bölgesel yönetimin başkanı Sergey Aksyonov, toplumsal medyada, patlamaların yarımadanın batı kıyısında yer edinen Novofedorivka civarlarındaki Saky askeri üssünde gerçekleştiğini yazdı.

Toplumsal medyada dolaşan görüntülerde birden fazla patlama olduğu görülüyor.

Rusya Müdafa Bakanlığı hemen sonra mühimmatın patlatıldığını deklare etti, sadece bu bağımsız kaynaklarla hemen hemen doğrulanmadı.

Rusya’nın resmi haber ajansı Ria’ya gore, bakanlık cephane depolama alanında yangın çıkmadığını bildirdi.

Moskova’nın 2014’te ilhak etmiş olduğu Kırım, Rus turistlerin uğrak noktası ve bölgeden paylaşılan görüntüler arka planda yükselen dumanlar sebebiyle sahilden kaçan turistleri gösteriyor.

Ukrayna Müdafa Bakanlığı Twitter’dan mevzuyla ilgili iğneleyici bir izahat yapmış oldu, “Ukrayna Müdafa Bakanlığı, Ukrayna’nın Kırım topraklarında işgalci birliklerin varlığının yüksek gezim sezonu ile uyumlu olmadığını her insana hatırlatır” dedi.

Reuters haber ajansına konuşan mahalli görgü tanıkları, mahalli saatle 15:20’de (TSİ 15:20) başlamış olan minimum 12 patlama duyduklarını söylemiş oldu.

Aksyonov, patlama alanının çevresinde 5 km’lik girilmesi yasak bölge duyuru edildiğini söylemiş oldu.

Moskova patlamanın deposu hakkında bir izahat yapmazken, Kiev de patlamaları üstlenmedi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk, Telegram’a “Bugün Novofedorivka’daki patlamalar, Kırım’ın kime ilişik bulunduğunun bir başka hatırlatıcısı. Bu sebeple burası Ukrayna” dedi.

Rusya’nın sekiz yıl ilkin Kırım’ı ilhakı, geniş çapta internasyonal kınamalara yol açmıştı.

Moskova, Rus birliklerini Ukrayna’nın iç kesimine ulaştırmak için Kırım’ı kullanmış ve 24 Şubat’ta Ukrayna’nın tam ölçekli bir işgalini başlatmıştı.

Novofedorivka ve Saky, Ukrayna kıyı şeridini ablukaya alan Rusya’nın Karadeniz filosuna ev sahipliği meydana getiren Sivastopol limanının ortalama 50 km kuzeyinde bulunuyor.

Kırım

Kaynak, Reuters

Ukrayna üstlenirse hücum süratli bir tırmanışa işaret edecektir

ANALİZ: Will Vernon, BBC, Moskova

Bu saldırıdan Ukrayna’nın görevli olduğu ortaya çıkarsa, bu mühim bir tırmanış anlamına gelir. Bu, Kırım içindeki bir hedefe meydana getirilen ilk büyük hücum olacak.

Ukraynalılar daha ilkin de buna yaklaştı: Haziran 2022’de Rusya tarafınca atanan Kırım’ın “lideri”, Ukrayna kuvvetlerinin Kırım sularında Karadeniz petrol sondaj platformlarına ateş açtığını ve bunun sonucunda fazlaca sayıda can kaybının meydana geldiğini söylemiş oldu. Temmuz ayının sonunda Rus yetkililer, bir insansız hava aracının Sivastopol şehrinde bir Rus donanma tesisine çarptığını ve altı kişinin yaralandığını kaydetti.

Kırım internasyonal alanda Ukrayna toprağı olarak tanınıyor, sadece yönetimi sekiz senedir Rusya’nın elinde ve Rus devlet kurumları ve askeri tesisleri iyi yapılanmış halde.

Kremlin için Kırım, Moskova’nın 2014’te muzaffer bir halde “tekrardan ele geçirdiği”, tarihsel olarak Rus toprakları olarak görülen yarı mukaddes bir statüye haiz.

Kırım topraklarının bu kadar derinlerinde bir hücum Rus önder Putin için büyük bir utanç olacaktır.

Ve Ukraynalılar Kırım’daki Rus hedeflerine dizgesel olarak saldırmaya başlarsa, Rusya’nın yanıtının hakkaten fazlaca ciddi olabileceğine dair korkular var.

Geçen ay, şu anda Güvenlik Konseyi Başkan Vekili olan eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Kırım’a saldırılırsa, “İlgili olan hepimiz derhal Kıyamet Günü’nü görecek. Fazlaca süratli ve fazlaca zor olacak” demişti.

Yoruma kapalı.