Ukrayna limanlarından Afrika’ya gıda yardımı götürecek ilk gemi yola çıktı

Brave Commander

Kaynak, EPA

2 saat ilkin

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arkasından Ukrayna limanlarından Afrika’ya gıda yardımı götürecek ilk gemi yola çıktı.

Pivdennyi limanından demir alan Brave Commander adlı geminin Etiyopya’ya gıda nakletmek için Cibuti’de bir limana yanaşacağı açıklandı.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) ile beraber yürütülen bir program kapsamında gemiyle 23 bin ton buğday gönderildiğini duyurdu.

Bakanlık “BM ile Afrika’da zor durumda olan toplumlara gıda arzını çoğaltmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BM’ye bağlı Dünya Gıda Programı’nın (WFP) yöneticisi David Beasley de mevzuyla ilgili açıklamasında Karadeniz’deki limanların yeniden işlemeye başlamasının küresel kıtlıkla mücadelede en büyük adım bulunduğunu söylemiş oldu:

“Dünyadaki açlığı durdurmak için Ukrayna’daki tahıl gemilerinden daha fazlasına gereksinim olsa da, bu tahılların küresel piyasaya erişmesiyle beraber en azından krizin daha da kötüleşmesinin önüne geçebiliriz.”

Reuters’a konuşan WFP’nin acil durum ekibinden Marianne Ward da bugüne dek 60 bin ton buğday temin ettiklerini ve gelecek haftalarda yeni gemilerin bu tarz şeyleri Afrika ve Orta Doğu’ya taşımasını beklediklerini belirtti.

Brave Commander’ın iki hafta içinde Cibuti’ye erişmesi planlanıyor.

WFP: 50 milyon şahıs kıtlık sınırında

WFP, Ukrayna’da mümkün olan her limandan tahıl sevkiyatı için çalıştıklarını fakat 45 ülkede 50 milyon insanoğlunun kıtlık sınırında bulunduğunu deklare etti.

Dünya genelinde enflasyon son bir yılda artışa geçerken bu yıl Rusya’nın Ukrayna’ya işgali, gıda fiyatlarının daha da yükselmesine yol açmıştı.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçıları içinde yer edinen bu iki ülkenin limanlarından ihracat yapamaması sebebiyle gıda tutarları büyük bir artış yaşamıştı.

Bu durum en fazlaca, kendi tahıl üretimleri kısıtlı olan ülkeleri etkilemişti.

Cenk öncesinde Ukrayna ve Rus tahılının en büyük müşterileri Afrika ve Orta Doğu ülkeleriydi.

Ekonomik olarak zor dönemden geçen bu ülkelerde gıda enflasyonu protestolara da yol açtı.

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuriy Vaskov, Eylül ayında 3 milyon ton tahıl ihraç edebileceklerini, bu kapasitenin ayda 4 milyon tona kadar çıkarılabileceğini söylemiş oldu.

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM’nin Temmuz’da imzaladığı tahıl anlaşmasından bu yana 600 bin ton tahılın dünya pazarlarına ulaştığını duyuran Vaskov, önümüzdeki iki haftada 30 geminin Ukrayna limanlarından tahıl almak için müracaat yaptığını belirtti.

Bugün itibarıyla Ukrayna limanlarından ayrılan gemi sayısı ise 21 oldu.

Reuters’ın, tahıl anlaşması kapsamında İstanbul’da oluşturulan Ortak Koordinasyon Merkezi derlediği verilere bakılırsa Ukrayna’dan bugüne dek bu antak kalma kapsamında ihraç edilen ürünler şunlar:

  • 415 bin ton mısır
  • 50 bin ton ayçiçeği küspesi
  • 41 bin ton buğday
  • 11 bin ton soya fasulyesi
  • 6 bin ton ayçiçeği yağı
  • 3,9 bin ton ay çekirdeği

İhracatın yüzde 70’inden fazlası Türkiye, İran ve Cenup Kore’ye yapılmış oldu.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom